Eğitim amaçlı konaklama yapılarının geçmişten günümüze gelişimi ve tasarımları ile ilgili çözüm önerileri
Solution recommendations for the development and design of training accommodation structures
  1. Tez No: 610909
  2. Yazar: YASİN KORAY OKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Koruma-Yenileme ve Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Erken ve klasik Osmanlı döneminde en önemli eğitim yapıları medreseler olarak kabul edilmektedir. Bu dönemde kitap geçerek dine dayalı bir eğitim sistemi mevcuttur. Öğrenciler, medrese içindeki hücre birimlerinde hem konaklayıp hem ders çalışırlardı. Eğitim aldıklar derslik ile hücre birimleri aynı yapı içinde bulunmaktadır. Medreselerde ortada bir avlu ve etrafına dizilmiş mekânlar bulunurdu. Geç Osmanlı döneminde ülkenin içinde bulunduğu zor durum eğitim alanında yapılan reformlar ile çözülmeye çalışılmıştır. Eğitim sisteminin 3 basamaklı hale gelmesi ile yeni eğitim kurumları ortaya çıkmıştır. Erken Cumhuriyet döneminde eğitime verilen önemin artması sonucu yükseköğretim kurumlarında artış yaşanmıştır. Öğrencilerin şehir dışında eğitim görmesi ile öğrenciler için konaklama yapılarına duyulan ihtiyaç artmıştır. Bu nedenle yurt yapıları devlet kurumları ve özel kişilerce yaptırılarak barınma ihtiyacı karşılanmıştır. Günümüz yurt yapıların temelini Osmanlı dönemi eğitim yapıları oluşturmaktadır. Yurt yapıları, kat sayısı, kişi sayısı, tip oda, eğitim sistemi, lokasyon ve teknoloji gibi parametrelerin değişimi ve gelişimi, Osmanlı dönemi öğrenci konaklamasına yönelik eğitim yapılarını, günümüz eğitim ve yurt yapılarına dönüşmüştür. Bu parametreler; gelecekte yapılacak yurt yapılarının, günümüzdeki yurt yapılarının sorunlarını göz önünde bulundurularak çözülmesi sağlanmaktadır. Yurt yapılarının ortaya çıkış ve gelişim serüveni devam niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In the early and classical Ottoman period, the most important educational buildings were accepted as madrasas. In this period, there is a religious education system based on religion. The students used to stay and study in the cell units in the madrasah. The madrasas had a courtyard in the middle and spaces lined up around it. The difficult situation of the country in the late Ottoman period was tried to be solved with the reforms made in the field of education. With the education system becoming 3-digit, new educational institutions have emerged. As a result of the importance given to education in the early Republican period, higher education institutions increased. With the education of students outside the city, the need for accommodation structures for students has increased. Therefore, dormitory structures were built by state institutions and private individuals to meet the need for housing. Educational buildings of the Ottoman period form the basis of today's dormitory buildings. Change and development of parameters such as dormitory structures, number of floors, number of persons, type room, education system, location and technology have transformed the educational structures for student accommodation in the Ottoman period to today's education and dormitory structures. These parameters are; it is ensured that future dormitory structures are solved by considering the problems of dormitory structures. The advent of the emergence and development of dormitory structures is continuing.