İngiliz oryantalizminde Kur'an ayetlerinin tarihlendirilmesi
The dating of Qur'anic verses in British orientalism
- Tez No: 610908
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN GÖKKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tefsir Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kur'an araştırmaları alanında 'Kur'an ayetlerinin tarihlendirilmesi' batı ve İslâm dünyasında önem verilen temel konulardandır. Bu tez ise İngiliz oryantalistler tarafından Kur'an ayetlerinin nasıl tertip edildiğini araştırmaktadır. Ayetlerin kronolojisinde kullandıkları yöntemleri ve tercihleri tespit etmek araştırmanın temel gayesidir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde batıda Kur'an kronolojisi çalışmalarının doğuşu ve gelişimi hakkında bilgi verilmektedir. Bunun yanında bir bütünlük oluşturması açısından İslâm dünyasındaki Kur'an kronolojisi çalışmalarına yer verilmektedir. İkinci bölüm Kur'an kronolojisi hakkında çalışmalara sahip olan beş İngiliz oryantalistin hayatlarından ve eserlerinden başlayarak Kur'an tasavvurları ele alınır. Aynı bölümde oryantalistlerin ayetlerin kronolojisine dair yaklaşımları analiz edilmektedir. Daha sonra İngiliz oryantalistlerin ayet tertip listeleri aktarılmaktadır. Üçüncü bölümde ise ayetlerin tarihlendirme yöntemleri kritik edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The dating of the Qur'anic verses is one of the main issues of importance among the Western and Islamic scholars in the field of Qur'anic researches. This thesis examines how the verses of the Qur'an are arranged by British orientalists. The main purpose of the research is to determine the methods and preferences of them in chronology of verses. The thesis consists of three parts. In the first part, the birth and development of chronology studies of the Qur'an are given both in Western and Islamic World. The second part deals with five premier British orientalists' approach to the Qur'an. Starting from the lives and works of five British orientalists who have studied the Qur'an chronology are investigated. Afterwards, their list scheme of verses of the Qur'an is presented. In the third chapter, the different methodologies of dating of the verses are described and evaluated.