A fair and secure cache architecture for multi-threaded processors
Çoklu işparçacıklı işlemciler için adaletli ve güvenli bir önbellek mimarisi
  1. Tez No: 610941
  2. Yazar: SERCAN SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR DEMİR, DOÇ. DR. GÜRHAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bulut bilgi işlemin yaygın kullanımı ve bir bilgisayarın kaynaklarının birden fazla bilgisayar tarafından paylaşıldığı uzaktan çalıştırma nedeniyle donanım güvenliği daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. Meltdown ve Spectre saldırılarında olduğu gibi önbellek tabanlı yan kanal saldırıları yoluyla şifreleme anahtarları gibi gizli bilgileri çıkarmak mümkündür. Sonuç ̧olarak, güvenli önbellek mimarileri üzerine yapılan çalışmalar daha derin bir odak noktası haline geldi. Güvenli önbellek mimarileri kaçınılmaz bir performans cezasıyla birlikte gelir çünkü her zaman saldırganlardan bilgi gizleme yükü ̈vardır. Performansın düşmesi güvenlikteki iyileşme ile birlikte işlem görmektedir. Bu tez ile birlikte, mevcut mimarilerin performans bozulmalarını analiz ediyoruz ve genel çerçevenin adaletliliğini artıran yeni bir çözüm sunuyoruz. Bir işlemci içindeki rakip iş parcacıkları arasında adalete saygı duyan güvenli bir önbellek mekanizması öneriyoruz. FairSDP mimarisini 4 dişli ve 8 dişli işlemcilerde değerlendiriyoruz. Sonuç olarak, 8 dişli bir sistemde ortalama bazda yüzde 8.7'ye varan performans artışı ve ortalama statik bölünmeyle karşlaştırıldığında yüzde 9.2 daha iyi performans sağlayabileceğimizi gösteriyoruz. Ayrıca, güvenli olmayan dinamik önbellek bölünmesi şemasına kıyasla, adalet ölçüsü ̈açısından neredeyse aynı sonuçları elde ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Hardware security gained more attention due to the widespread use of cloud computing and remote execution, where multiple executions share a computer's resources. It is possible to extract confidential information such as cryptographic keys through cache-based side-channel attacks as in Meltdown and Spectre attacks, and as a result, secure cache architectures have become one of the hot research topics in the computer architecture field, today. These architectures come with an inevitable performance penalty since there is always an overhead for hiding information from the attackers. Subsequently, the performance degradation is traded off with the improvement in security. In this thesis, we analyze cache-based side-channel attacks, and the performance deterioration of the existing architectures and come up with a new solution which improves the fairness of the general framework. We propose a secure cache mechanism that respects fairness among the competing threads within a processor. We evaluate FairSDP architecture in 4-threaded and 8-threaded processors. As a result, we show that we can achieve up to 8.7 percent performance improvement over the baseline and 9.2 percent better performance compared to the static partitioning on the average, in an 8-threaded system. We also achieve almost identical results in terms of the fairness metric compared to a non-secure dynamic cache partitioning scheme.