Manyetik nano partikül destekli piperazin içerikli imin ligantları ve Pd(II), oxo-V(IV) komplekslerinin sentezi ve katalitik aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of magnetic nano particulated piperazine container imin lisbrants and synthesis of Pd(II), oxo-V(IV) complexes and investigation of catalytic activities
  1. Tez No: 610942
  2. Yazar: FERUDUN KOÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN URUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Kimya, Biochemistry, Bioengineering, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Manyetik nano partikül destekli komplekslerin sentezi ve uygulanabilirliği popüler olan bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bu çalışmada literatürde rastlanmayan nano yapılı Fe3O4 destekli Piperazin yapısı ve bunların Pd(II) ve oxo V(IV) kompleksleri sentezlendi. Sentezlenen komplekslerin FTIR, SEM, EDX, TEM, TG/DTG/DTA, XRD ve NMR teknikleri kullanılarak karakterizasyonu yapıldı. Sentezlenen Fe3O4 katkılı Fe3O4@SiO2-L-Pd(II) ve Fe3O4@SiO2-LOV(IV) tipindeki kompleksler, vitamin K3 (2-metil-1,4-naftokinon, menadion)'ün sentezinde katalizör aktivitesi test edilmiştir. Nano partikül Fe3O4 destekli yapının Pd(II) kompleksi, elde edilen Fe3O4@SiO2-LOV(IV) kompleksi ile literatüre oranla iyi seçicilik gösteren katalizör olduğu belirlenmiştir. Çalışmada sentezlenen yeni yapılı Fe3O4@SiO2-L-Pd(II) kompleksin seçicilikleri; ortalama % 91.356±0.374 dönüşümleri ile % 71.93±0.465 seçiciliğe ulaşmıştır. Çalışmada sentezlenen ikinci kompleks olarak Fe3O4@SiO2-LOV(IV)'ün seçicilikleri; ortalama % 88.49±0.0.478 dönüşümleri ile % 61.72±0.235 seçiciliğe ulaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of magnetic nanoparticle backed materials has become a popular research topic, which is becoming more and more popular with new syntheses. In this study, the nano-structured Fe3O4 supported Piperazine structure and their Pd(II) and oxo V(IV) complexes were synthesized and characterized by using FTIR, SEM, EDX, TEM, TG/DTG/DTA, XRD and NMR techniques. Catalyst activity was tested in the synthesis of synthesized Fe3O4 structured Pd(II) and oxo V(IV) type complexes, vitamin K3 (2-methyl-1,4-naphthoquinone, menadione). Fe3O4 supported structures-Pd(II) complexes, oxo V(IV) complexes and compared to the literature has been found to be a catalyst with good selectivity. The selectivity of susceptible Fe3O4@SiO2-L-Pd(II) complexes synthesized in the study; with a mean conversion rate of 91.356 ± 0.374%, the selectivity reached 71.93 ± 0.465%. The selectivity of Fe3O4@SiO2-LOV(IV) complexes as the second complex synthesized in the study; average 88.49 ± 0.0.478% 61.72 ± 0.235 with the conversion was determined to reach selectivity.