Taze halde soğuk havaya maruz hafif betonların fiziksel ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of physical and mechanical properties of fresh lightweight concretes subjected to cold weather
- Tez No: 610947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Hafif betonların normal betonlara göre oldukça hafif olma, ısı ve ses yalıtımı sağlama, yangına karşı daha dayanıklı olma gibi üstünlükleri vardır. Hafif agrega ile üretilmiş betonların hafiflik özelliği, mühendislere tasarım aşamasında esneklik sağlamaktadır. Yapılardaki sabit yükün azaltılması ile boyutları küçültülmüş yapı elemanları, daha az temel maliyeti, ısı ve ses yalıtım performansı, sismik etkilere karşı güçlendirilmiş performans gibi önemli avantajlar elde edilmektedir. Fakat betonların fiziksel ve mekanik özelliklerinin beton bileşiminde var olan agregaların özellikleri ile doğrudan ilgili olması nedeniyle hafif agregalı betonlar yeterli dayanıma ulaşsalar bile bazen elastik özellikleri bakımından daha olumsuz durumda olabilmektedirler. Bu çalışmada, Bitlis ilinden temin edilen, hafif ve doğal bir agrega türü olan pomza katkısıyla üretilen hafif beton numuneleri taze halde don etkisine maruz bırakılmıştır. Hazırlanan beton örnekler taze halde normal şartlarda ve farklı soğuk hava sıcaklıklarına (0OC, -5OC, -10OC) maruz bırakılarak 4 farklı koşulda üretilmiştir. Beton örnekler, don etkisine maruz kalmaları durumuna göre antifriz katkılı ve katkısız olarak üretilmiştir. Taze halde soğuk hava koşullarına maruz bırakılan beton örnekler, nihai dayanımlarını kazandıktan sonra bu örnekler üzerinde; basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, görünür yoğunluk, görünür boşluk oranı, kılcal su emme, kapilerite, basınç altında su işleme derinliğinin tayini (impermeabilite), aşınma gibi mekanik ve fiziksel özellikler incelenmiştir. Bu çalışma, pomza katkılı hafif betonların taze halde soğuk hava şartlarına karşı dirençlerini ortaya koymaktadır. Sıcaklığın düşmesiyle basınç dayanımı, yarmada çekme ve aşınma dayanımı değerlerinin de düşmesine neden olmuştur. Aynı sıcaklık etkisinde antifriz kullanımı basınç dayanımı, yarmada çekme ve aşınma dayanımı değerindeki azalma miktarı daha az olmuştur.
Özet (Çeviri)
Lightweight concretes have advantages such as being very light, providing heat and sound insulation and being more fire resistant than normal concrete. The lightweight properties of concretes produced with lightweight aggregate provide engineers with flexibility in the design phase. By reducing dead load in buildings, significant advantages such as reduced structural elements dimensions, less basement cost, heat and sound insulation performance and increased performance against seismic effects are obtained. However, since the physical and mechanical properties of concrete are directly related to the properties of aggregates in the concrete composition, lightweight aggregate concretes can sometimes be more negatively in terms of their elastic properties, even if they reach sufficient strength. In this study, lightweight concrete samples, produced with the one of the lightweight and natürel apgregeles of pumice obtainek from Bitlis province were subjected to frost effect in the fresh state. Prepared concrete samples were produced under fresh conditions and under normal conditions and they were exposed to different cold air temperature (0OC, -5OC, -10OC) under 4 different conditions. Concrete samples were produced with and without antifreeze additives used in case of exposed to frost effect. Fresh concrete samples exposed to cold weather conditions, after gaining the final strength on these samples; mechanical and physical properties such as compressive strength, splitting tensile strength, apparent density, apparent void ratio, capillary water absorption, capillarity, impermeability, and abrasion. This study reveals the resistance of cold pumice lightweight concrete to cold weather conditions. As the temperature decreased, the compressive strength, splitting tensile strength and abrasion resistance values decreased too. Under the same temperature effect, the use of antifreeze slow the decreases of compressive strength, splitting tensile strength and wear resistance.