Belediyelerde finansal analiz ve demografik göstergelerin etkisi – Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği
The impact of financial analysis and demographic indicators in municipalities – example of Ankara Metropolitan Municipality
- Tez No: 610993
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SEBAHAT YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yapılan bu çalışmada belediyelerin ve büyükşehir belediyelerinin finansal yapısı üzerinde durulurken, belediyelerin finansal analizi ve bu analize belediye sınırları içerisindeki demografik göstergelerin nasıl etki göstereceği konusu ele alınmaktadır. Finansal analiz yöntemleri uygulanırken aynı zamanda finansal olmayan demografik verilerin de göz önünde bulundurulması, nüfus dağılımı, nüfusun yaşı, emlak (mülk) değeri, yoksulluk oranı, işsizlik ve işgücü oranlarındaki dalgalanmaların yerel yöneticiler tarafından dikkate alınması gerektiği vurgulanmaktadır. Belediyelerin sınırları içerisindeki bu demografik göstergelerdeki değişikler gelecek dönemde yapılacak giderlerin ya da elde edilecek gelirlerin sağlıklı bir biçimde belirlenmesine yardımcı olacaktır. Anahtar Kelimeler : Belediye, Finansal Analiz, Demografik Göstergeler
Özet (Çeviri)
This study focuses on the financial structure of municipalities and metropolitan municipalities, and discusses the financial analysis of municipalities and how demographic indicators within municipal boundaries will affect this analysis. While applying financial analysis methods, it is also emphasized that non-financial demographic data should be taken into consideration, local distribution should take into account the fluctuations in population distribution, age of the population, property value, poverty rate, unemployment and labor rates. Changes in these demographic indicators within the boundaries of municipalities will help to determine the expenses to be made in the future period in a healthy way. Key Words : Municipality, Financial Analysis, Demographic Indicators