Kodlama yapmayan uzun RNA'ların kolon tümörlerinde prognoz açısından öneminin araştırılması
Invastigation of the long non coding rnas for prognostic implications in the colon tumors
  1. Tez No: 611002
  2. Yazar: SEÇİL AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TUNCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Kodlama Yapmayan Uzun RNA' ların Kolon Tümörlerinde Prognoz Açısından Öneminin Araştırılması Erken evre kolon kanserlerinde (KK) tedavi protokollerini belirlemede ve nüksü öngörmede mevcut parametreler yetersiz kalmaktadır. Ayrıca kötü prognostik faktörleri olmayan ancak nüks potansiyeli belirlenen erken evre KK'ların standart tedavilere verecekleri yanıt da bilinmemektedir. Mevcut tez çalışmasında kötü prognostik faktörleri bulunmayan erken evre KK'larda prognozu belirlemede kullanılabilecek parametrelerin tanımlanması ve belirlenmesi öngörülen parametrelerden yararlanılarak adjuvan tedavi planlanacak tümörlerde, ilaç direnç durumunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Mevcut tez çalışmasında, 2005-2013 yılları arasında erken evre (T1-3N0M0), herhangi bir kötü prognostik faktörü bulunmayan, KK tanısı alan 126 hasta değerlendirildi. Nüks potansiyeli belirlenen hastaların tedaviye verecekleri yanıtı öngörmek için 5FU'ya dirençli HT29FUR hücreleri oluşturularak, bu hücrelerin metastatik özellikleri ve tümör dokularda incelenen parametreler değerlendirildi. İlaç direnç gelişimi ve metastaz arasındaki olası sinerji, fonksiyonel analizler (yara iyileştirmesi ve koloni oluşumu) ile incelendi. 126 hastanın takip sırasında 21'inde nüks gelişimi belirlendi.
Özet (Çeviri)
In early stage colon cancer (CC), current parameters are insufficient to determine the treatment protocols and to predict recurrence. In addition, the response to early treatment of early stage CBCs with poor prognostic factors but with a potential for recurrence is unknown. In the present study, it was aimed to define the parameters that can be used to determine the prognosis in early stage CCI without bad prognostic factors and to evaluate the drug resistance status in tumors that will be planned adjuvant treatment by using the parameters that are intended to be determined. In the present study, 126 patients with early stage (T1-3N0M0) who did not have any poor prognostic factors were evaluated. 5FU-resistant HT29FUR cells were formed to predict the response of patients to whom recurrence potential was determined and the metastatic characteristics of these cells and the parameters examined in tumor tissues were evaluated. The possible synergy between drug resistance development and metastasis was examined by functional analysis (wound healing and colony formation). Recurrence was detected in 21 of 126 patients during follow-up.