Multipl miyeloma hastalarında uzun kodlama yapmayan RNA (lncRNA) ifade düzeylerinin incelenmesi
Investigation of experession levels of long non-coding RNA (lncRNA) in multiple myeloma
- Tez No: 663508
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUYAŞ HEKİMLER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Genetik, Bioengineering, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Multipl Myelom (MM), kemik iliğinde monoklonal immünglobulin oluşturan plazma hücrelerinin sadece bir klonunun kontrolsüz ve malign olarak çoğalmasıdır. Multipl miyelomun patogenezi, karmaşık genetik ve epigenetik olayları içermektedir. Bu çalışmada, multipl miyelom patogenezinde sirküle uzun kodlamayan RNA (lncRNA)'ların rolünü, klinik parametreler ile ilişkisini ve bu moleküllerin multipl miyelomun tanısı için bir biyobelirteç olarak potansiyel faydasını ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu çalışmada, ilk tanı multipl miyelom olan 19 hastanın ve 20 sağlıklı gönüllünün kan örnekleri alındı. Analizler, plazma RNA'larından sentezlenen cDNA kullanılarak, gerçek zamanlı PCR (qRT-PCR) ile gerçekleştirildi. MALAT1, PANDAR ve MEG3 ekspresyonunun gruplar arasındaki değişimi ve klinik önemi araştırıldı. Hasta grupta, anlamlı düzeyde downregüle plazma lncRNA seviyeleri gözlemlendi (p0,05). MALAT1, PANDAR, MEG3 seviyeleri ile serum albümin düzeyi arasında negatif korelasyon saptandı (sırasıyla, r=-0,373, p=0,019; r=-0,318, p=0,048; r=-0,342, p=0,033), diğer klinikopatolojik özelliklerle (p>0.05) korelasyon göstermedi. Yapılan ROC analizinde plazma MALAT1, PANDAR ve MEG3 ekspresyon düzeylerinin hastalığı öngörmede tanısal değeri olduğu görüldü (sırasıyla, AUC=0.729, p=0.015; AUC=0.742, p=0.010; AUC=0.703, p=0.031). Sonuç olarak, dolaşımdaki lncRNA'lar plazmada saptanabilir ve MALAT1, PANDAR ve MEG3, MM hastalarında yeni bir biyolojik belirteç olarak hizmet edebilir. Ayrıca bu moleküller potansiyel bir ilaç hedefi olabilir.
Özet (Çeviri)
Multiple Myeloma (MM) is the uncontrolled and malignant proliferation of only one clone of plasma cells that form monoclonal immunoglobulin in the bone marrow. The pathogenesis of multiple myeloma includes complex genetic and epigenetic events. In this study, it is aimed to reveal the role of circulating long non-coding RNA (lncRNA) in the pathogenesis of multiple myeloma, their relationship with clinical parameters and the potential utility of these molecules as a biomarker for the diagnosis of multiple myeloma. In this study, blood samples were obtained from 19 patients whose initial diagnosis was multiple myeloma and 20 healthy volunteers. Analyzes were performed by real-time PCR (qRT-PCR) using cDNA synthesized from plasma RNAs. The variation and clinical significance of MALAT1, PANDAR and MEG3 expression between groups were investigated. Significantly downregulated plasma lncRNA levels were observed in the patient group (p 0.05). There was a negative correlation between MALAT1, PANDAR, MEG3 levels and serum albumin levels (r = -0.373, p = 0.019; r = -0.318, p = 0.048; r = -0.342, p = 0.033, respectively), and other clinicopathological features (p > 0.05) did not observe correlation. ROC analysis showed that plasma MALAT1, PANDAR and MEG3 expression levels had diagnostic value in predicting the disease (AUC = 0.729, p = 0.015; AUC = 0.742, p = 0.010; AUC = 0.703, p = 0.031, respectively). As a result, circulating lncRNAs can be detected in plasma and MALAT1, PANDAR and MEG3 can serve as a new biomarker in MM patients. In addition, these molecules can be a potential drug target.