Sevofluran ile oluşturulan genel anestezi üzerine ivermektin ve moksidektinin etkileri
The effects of ivermectin and moxidectin on sevoflurane-induced general anesthesia
- Tez No: 611009
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN OTO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Veteriner Hekimliği, Pharmacy and Pharmacology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, sevofluran anestezisi öncesinde ivermektin ve moksidektin uygulanmış farelerde oluşması muhtemel ilaç etkileşimleri değerlendirildi. Çalışmada açık alan testi, uyku süresi ve motor aktivite parametrelerindeki değişim incelendi. Çalışmamızda her grupta 6 adet dişi Swiss albino fare kullanılmak üzere toplam 11 grup oluşturuldu. Çalışma 1. ve 11. gün olmak üzere 2 periyodda sürdürüldü. İlk periyodda Grup I (kontrol I), Grup II (serum fizyolojik), Grup III (sevofluran), Grup IV (ivermektin 0.2 mg/kg), Grup V (moksidektin 0.2 mg/kg), Grup VI (ivermektin + sevofluran aneztezisi) ve Grup VII (moksidektin + sevofluran anestezisi) grupları oluşturuldu. 2. periyodda GRUP VIII (Kontrol II), GRUP IX (Grup II'deki hayvanlara 11. günde sevofluran anestezisi uygulandı), GRUP X (Grup IV'deki hayvanlara 11. günde sevofluran anestezi uygulandı) ve GRUP XI (Grup V'deki hayvanlara 11. Günde sevofluran anestezisi uygulandı). Uyku süreleri belirlendikten sonra tüm gruplarda nörofarmakolojik testler uygulandı. Uyku süresi analiz sonuçları göstermektedir ki hem ivermektin, hem de moksidektin sevofluran ile birlikte uygulandığında uyku süresini anlamlı düzeyde artırmaktadır. Moksidektinin formülasyonundan kaynaklı uzun etkili olması, uyku süresini 11. günde de anlamlı bir şekilde artırdı. Açık alan testi sonuçlarına göre stereotipik ve ambulatuvar hareketlerde tedavi gruplarında artış görülürken vertikal ve horizontal hareketler ile alınan mesafede azalmalar belirlendi. Sonuçlarımız göstermektedir ki; antiparaziter ilaçlar anestezi süresini ve davranış parametrelerini değiştirmektedir. Sonuçlarımız, antiparaziter ilaç uygulanan hayvanlarda genel anestezi uygulanırken ilaç etkileşimleri yönü ile doz ayarlanması gerekliliğini, aksi taktirde olumsuz sonuçların oluşma riski taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we evaluated the possible drug interactions in mice treated with ivermectin and moxidectin prior to sevoflurane anesthesia. In the study, alterations in parameters of the open field test, sleep duration and motor activity were examined. In our study, a total of 11 groups were formed including 6 female Swiss albino mice in each group. The study was carried out in 2 periods on the 1st and 11th days. In the first period, Group I (control I), Group II (saline), Group III (sevoflurane), Group IV (ivermectin 0.2 mg / kg), Group V (moxidectin 0.2 mg / kg), Group VI (ivermectin + sevoflurane anesthesia) and Group VII (moxidectin + sevoflurane anesthesia) groups were formed. In the second period, GROUP VIII (Control II), GROUP IX (animals in Group II were administered sevoflurane anesthesia on the 11th day), GROUP X (Animals in Group IV was administered sevoflurane anesthesia on 11th day), and GROUP XI (Animals in Group V was administered Sevoflurane anesthesia on 11th day). Neuropharmacological tests were performed in all groups after determining the duration of sleep. Sleep time analysis results show that both ivermectin and moxidectin increases sleep duration significantly when used concomitantly with sevoflurane. The long-acting moxidectin, which is a property of its formulation, significantly increased sleep time also on the 11th day. According to the open field test results, stereotypic and ambulatory motions were increased in treatment groups, while distance obtained with vertical and horizontal motions decreased. Our results show that; antiparasitic drugs change the duration of anesthesia and behavioral parameters. Our results indicate that antiparasitic drug administration requires dose adjustment according to drug interactions when administering general anesthesia, otherwise there is a risk of adverse outcomes.