Beyaz nokta lezyonlu dişlerde beyazlatma sonrası antioksidan uygulamasının rezin infiltrasyon başarısına etkisi
The effect of antioxidant application on the success of resin infiltration after bleaching in teeth with white spot lesions
- Tez No: 611008
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TÜRKÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde beyaz nokta lezyonlarının tedavisinde altın standart olarak kabul edilen rezin infiltrasyon tekniğinin beyazlatma işleminden hemen sonra uygulanmasının rezin infiltrant penetrasyonunu olumsuz yönde etkilediği gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı, azalan penetrasyon derinliğini artırmak için antioksidan özellikteki sodyum askorbat hidrojel kullanımının, beyazlatma işleminin hemen ardından uygulanan rezin infiltrantın düşen penetrasyon derinliğine etkisini araştırmaktır. Sığır dişlerinden elde edilen 105 adet, 6x4x4 mm boyutlarındaki mine örnekleri akrilik bloklara gömüldükten sonra Queiroz solüsyonu kullanılarak ICDAS: 2 skoruna sahip beyaz nokta lezyonları oluşturuldu. Oluşturulan lezyon özelliklerini incelemek için rastgele 5 örnek seçildi ve negatif kontrol olarak kullanıldı (grup I). Daha sonra kalan 100 örnek eşit sayıda (n=25) 4 gruba ayrıldı. Grup II'deki örneklere sadece rezin infiltrasyon uygulanırken (pozitif kontrol) , grup III örneklerine ilk olarak beyazlatma işlemi ve hemen arından rezin infiltrasyon uygulandı. Grup IV'teki örneklere beyazlatma işlemini takiben antioksidan jel iki saat süre ile tatbik edildi ve sonrasında rezin infiltrasyon uygulandı. Grup V'te yer alan örnekler beyazlatma işleminden sonra deiyonize su içinde 1 hafta bekletildi ve daha sonra rezin infiltrasyon uygulandı. Penetrasyon derinliği ölçümleri lazer taramalı konfokal mikroskop görüntüleri ile değerlendirildi. İkinci grup en yüksek penetrasyon yüzdesini gösterirken en düşük penetrasyon yüzdesi beyazlatma tedavisinden hemen sonra rezin infiltre edilen grup III'te gözlendi.
Özet (Çeviri)
It has been shown that application of resin infiltration technique, which is accepted as the gold standard in treatment of white spot lesions, immediately after bleaching has a negative effect on penetration depth of resin infiltrant. The aim of this study was to investigate the effect of sodium ascorbate hydrogel on reduced penetration depth of resin infiltrant. White spot lesions with ICDAS 2 score were created on 105 bovine teeth samples which sized 6x4x4 mm after embedded in acrylic blocks. Five samples were randomly selected to examine the lesion characteristics and were used as negative control (group I). Remaining 100 samples were then divided into 4 groups with an equal number (n=25). In group II only resin infiltration procedure was applied to treat white spot lesions (positive control), while resin infiltration application was done immediate after bleaching in group III. In group IV, antioxidant gel was applied to samples for 2 hours following bleaching procedure and then resin infiltration was applied immediately. The samples in the fifth group, treated with resin infiltration following 1 week waiting period after bleaching. Penetration depth measurements were evaluated by confocal laser scanning microscope images. The second group showed the highest penetration percentage, while the lowest results were observed in the group III, which is infiltrated immediately after bleaching procedure.