Genelleştirilmiş funnel yüzeyi
Generalized funnel surface
  1. Tez No: 611016
  2. Yazar: ÖKKEŞ BOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KEMAL KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılarak genel bir bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, 3 boyutlu Öklid uzayında yüzeyler teorisi ile ilgili temel kavramlar verildi. Üçüncü bölümde, 3-boyutlu Öklid uzayında genelleştirilmiş Funnel yüzeyi tanımlandı ve sınıflandırıldı. Genelleştirilmiş Funnel yüzeylerinin birinci ve ikinci esas formlarının katsayıları bulundu. Birinci ve ikinci temel form katsayıları kullanılarak, Genelleştirilmiş Funnel yüzeylerinin Gauss ve ortalama hesaplandı. Ayrıca Genelleştirilmiş Funnel yüzeylerinin eğriliklerine göre açılabilir ve minimal olması için gerek ve yeter şartlar verildi
Özet (Çeviri)
The first chapter is devoted to the introduction section and provides a general knowledge of literature. In the second chapter, basic concepts for theory of surfaces in Euclidean 3-space are given. In the third chapter, generalized funnel surface is defined and classified, then the coefficients of the first and the second fundamental forms of the generalized funnel surfaces are obtained. By using the coefficients of the first and the second fundamental forms of generalized funnel surfaces; the Gaussian and the mean are calculated. Furtheremore, necessary and sufficient conditions for generalized funnel surfaces, being developable (flat ) and minimal in terms of the curvatures of generalized funnel surfaces are given.