Utilization of new perlite aggregate strengthened by cold-bonding process in lightweight self-compacting concrete production
Soğuk bağlama ı̇şlemı̇yle güçlendı̇rı̇lmı̇ş yenı̇ perlı̇t agregasının hafı̇f kendı̇lı̇ğı̇nden yerleşen beton üretı̇mı̇nde kullanılması
  1. Tez No: 916315
  2. Yazar: SARTEEP NAJMULDEEN ISMAEL ISMAEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL MURAD ALĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kendiliğinden yerleşen beton ve hafif agregalı betonun elverişli özelliklerinin birleştirildiği hafif kendiliğinden yerleşen betonun geliştirilmesi bir mücadele alanıdır. Hafif beton üretiminde kullanılan genleştirilmiş perlit agregalarının genel problemi betonun mekanik özelliklerini ciddi oranda kötüleştirmesidir. Bu sebepten dolayı hafif beton üretiminde genleştirilmiş perlit agregasının kullanımı önemli ölçüde sınırlıdır. Bu tez çalışmasında, bu sorunun üstesinden gelmek amacıyla, dayanımı ihtiyaca göre düzenlenebilen çok katmanlı güçlendirilmiş genleştirilmiş perlit agregası üretilmiş ve bu agregalar hafif kendiliğinden yerleşen beton üretiminde kullanılmıştır. Bu yöntemde, genleştirilmiş perlit agregalarının yüzeyi aşamalı olarak çimento-silis dumanı ile kaplanmış olup, üç farklı kaplama kalınlığına sahip çok katmanlı güçlendirilmiş genleştirilmiş perlit agregaları üretilmiştir. Hafif beton üretiminde, çok katmanlı güçlendirilmiş genleştirilmiş perlit agregaları %33, %66 ve %100 oranlarında kaplanmamış genleştirilmiş perlit agregasının yerine kullanılmıştır. Kendiliğinden yerleşen betonun taze özelliklerini belirlemek için çökme yayılma çapı, T50, V hunisi ve L kutusu deneyleri yapılırken sertleşmiş özellikleri belirlemek için etüv kurusu yoğunluk, su emme, porozite, basınç dayanımı, eğilme dayanımı, sorptivite ve ısıl iletkenlik deneyleri yapılmıştır. Bu çalışmada çok katmanlı güçlendirilmiş genleştirilmiş perlit agregası kullanılarak ayrışma içermeyen ve kendiliğinden yerleşen betonun işlenebilirlik gereksinimlerini karşılayan hafif kendiliğinden yerleşen beton üretiminin mümkün olduğu belirlenmiştir. %100 oranında kaplanmamış genleştirilmiş perlit agregasına kıyasla, çok katmanlı güçlendirilmiş genleştirilmiş perlit agregası ile üretilen kendiliğinden yerleşen betonun basınç ve eğilme dayanımında sırasıyla yaklaşık %350 ve %76 oranında artış, su emme ve görünür porozite değerlerinde ise sırasıyla yaklaşık %57 ve %44 oranında düşüş elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, bu çalışmada önerilen yöntemle üretilen çok katmanlı güçlendirilmiş genleştirilmiş perlit agregalarının kullanımı ile yüksek dayanımlı hafif beton üretiminin mümkün olduğunu göstermiştir. Ayrıca, bu çalışmada yoğunluk ve dayanım parametreleri göz önünde bulundurularak çok katmanlı güçlendirilmiş genleştirilmiş perlit agregasının kaplama kalınlığı ve ikame oranının optimum değerini belirlemek için pratik bir tasarım şeması sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The development of lightweight self-compacting concrete, which integrates the advantageous characteristics of self-compacting concrete and lightweight aggregate concrete, is crucial for civil engineering applications. Expanded perlite aggregates typically pose challenges in the manufacture of lightweight concrete due to their significant loss of the concrete's mechanical characteristics. The utilization of expanded perlite aggregate in the manufacture of lightweight concrete is considerably limited for this reason. A multi-layered strengthened expanded perlite aggregate was created to solve this issue, allowing for modification of its strength. This aggregate is employed in the manufacture of lightweight self-compacting concrete. The multilayer strengthened expanded perlite aggregates were created by sequentially covering the surface of expanded perlite aggregates with cement-silica fume at three different thicknesses using this procedure. The multilayer strengthened expanded perlite aggregates were utilized to replace 33%, 66%, and 100% of the uncoated expanded perlite aggregates in the manufacture of lightweight concrete. To assess the hardened properties of self-compacting concrete, tests for oven-dry density, water absorption, porosity, compressive strength, flexural strength, sorptivity, and thermal conductivity were performed, while slump-flow diameter, T_50, V-funnel, and L-box tests were conducted to evaluate the fresh properties. This study achieved the workability criteria for self-compacting concrete by producing lightweight self-compacting concrete without segregation, utilizing multilayer strengthened expanded perlite aggregate. The compressive and flexural strength of self-compacting concrete made using multilayer strengthened expanded perlite aggregate increased by approximately 350% and 76%, respectively, compared to 100% uncoated expanded perlite aggregate. Moreover, the values for water absorption and apparent porosity diminished by approximately 57% and 44%, respectively. The findings demonstrated that it is possible to produce lightweight self-compacting concrete with a high strength level using multilayer strengthened expanded perlite aggregates developed in this study. This study presents a feasible design framework for ascertaining the ideal coating thickness and replacement ratio of the multilayer strengthened expanded perlite aggregate concerning density and strength parameters.