Yenidoğan palyatif bakım tutum ölçeğinin Türkçeye uyarlanması ve web tabanlı palyatif bakım eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi
The adaptation of the neonatal palliative care attitude scale to Turkish and evaluating the effiency of the web-based palliative care education
  1. Tez No: 611025
  2. Yazar: GÖKNİL BOYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Giriş: Ülkemizde yenidoğan palyatif bakım, yeni gelişmeye başlayan bir alandır. Yenidoğan palyatif bakım ile ilgili hemşirelerin tutumlarını değerlendiren ölçekler, standart rehberler ve eğitim programları mevcut değildir. Bu araştırma, Yenidoğan Palyatif Bakım Tutum Ölçeğinin Türkçe geçerlik ve güvenirliğini test etmek, yenidoğan hemşirelerine verilen web tabanlı palyatif bakım eğitiminin etkinliğini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç-Yöntem:. Araştırma Temmuz 2018-Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara ili sınırları içinde yer alan, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Sağlık Uygulama Merkezi yenidoğan ünitelerinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini en az 6 ay süre ile yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde çalışan 143 hemşire oluşturmuştur. Araştırma verileri; Tanıtıcı Özellikler Veri Toplama Formu, Yenidoğan Palyatif Bakım Tutum Ölçeği (YPBTÖ), Yenidoğan Palyatif Bakıma Yönelik Bilgi Değerlendirme Formu, Web Tabanlı Yenidoğan Palyatif Bakım Eğitimi Memnuniyet Değerlendirme Formu kullanılarak toplanmıştır. İlk aşamada YPBTÖ'in Türkçe uyarlaması yapılarak, ölçeğin dil, kapsam ve yapı geçerliği test edilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında, ilk aşamadaki örneklem grubundan eğitime katılmaya istekli 114 katılımcıya Yenidoğan Palyatif Bakım Sitesi (www.yenidoganpalyatifbakim.com) üzerinden yenidoğan palyatif bakım eğitimi sunulmuştur. Veri toplama araçları ile elde edilen veriler, frekans, yüzde hesaplamaları, Kruskal-Wallis Testi, Mann Whitney testi, Bağımlı gruplarda student t testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: YPBTÖ'nin Türk kültürüne uyarlanmasının yapıldığı ilk aşamada, toplam varyansın %77,6'sını açıklayan, orijinal ölçekteki gibi, üç alt boyutlu bir yapı elde edilmiştir. Orijinal ölçekten farklı olarak alt boyut maddeleri farklı dağılmışlardır. Kültürel farklılıklar nedeniyle bu sonuç normal kabul edilmiştir. YPBTÖ toplam ölçek Cronbach alfa değeri 0,77, test-tekrar test güvenirlik katsayısı 0,74 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: In our country, neonatal palliative care is an emerging field. There are no scales assessing the attitudes of nurses related to newborn palliative care, standard guides and training programs. This study was conducted to test the Turkish validity and reliability of the Neonatal Palliative Care Attitude Scale and to evaluate the effectiveness of web-based neonatal palliative care education given to neonatal nurses. Materials and Methods: The study was carried out between July 2018-October 2019 in Ankara Samı Ulus Maternity, Child Health and Diseases Training and Research Hospital, Health Sciences University Ankara Child Health and Diseases Hematology Oncology Training and Research Hospital and Health Sciences University Zekaı Tahır Burak Women's Health Health Application Center was carried out in newborn units. The sample of the study consisted of 143 nurses working in neonatal intensive care units for at least 6 months. Research data were collected with Introductory Features Data Collection Form, Neonatal Palliative Care Attitude Scale (NİPCAS), Neonatal Palliative Care Information Evaluation Form and Web Based Neonatal Palliative Care Training Satisfaction Evaluation Form. In the first stage, the scale's language, scope and structure were tested by the Turkish version of the scale. 114 sample participants were given newborn palliative care training via the Neonatal Palliative Care Web Site (www.yenidoganpalyatifbakim.com). The data obtained by means of data collection tools were evaluated using frequency, percentage calculations, Kruskal Wallis test, Mann Whitney test, and student t-test in dependent groups. Results: In the first stage of the adaptation of NiPCAS to Turkish culture, a three-dimensional structure was obtained, explaining 77.6% of the total variance, as in the original scale. Sub-dimension items were distributed differently from the original scale. This result was considered normal due to cultural differences. Cronbach's alpha value was 0.77 and test-retest reliability coefficient was 0.74.