Oral health quality of life in children with cerebral palsy: parental perception
Serebral palsi hastalarinda ağız sağlığı ile ilgili yaşam kalitesi ve ebeveynlerinin algısı
  1. Tez No: 611024
  2. Yazar: AHMED MOSTAFA KAMEL ISHAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR TANBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmada Serepral Palsi ‎(SP) ‎hastalarının ağız ‎ sağlığını, ağız ‎ sağlığı ile ilgili yaşam kalitesini ve ebeveynlerinin algılarını sağlıklı çocuklarla karşılaştırarak araştırılması hedeflendi. Gereç ve Yöntem‎:‎ Çalışma grubu Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümüne başvurmuş olan 4-14 yaş grubundaki 50 çocuk hastadan oluştu. Aynı yaş ve cinsiyetten 50 sağlıklı okul çocuğu kontrol grubu olarak belirlendi. Çürük, eksik, dolgulu diş sayısı (dmft/DMFT) basitleştirilmiş ağız hijyeni indeksi (OHI-S), modifiye diş eti indeksi (MGI) değerlendirildi. Çocukların ebeveynleri Türkçe Pediatrik Ağız Sağlığında Yaşam Kalitesi (POQL) Ölçeğini doldurdu. Bulgular‎:‎ POQL değeri ortalaması; SP grubunda 14.06, kontrol grubunda 6.44, SP hastaların POQL, OHI-S, MGI değerleri daha yüksek bulunmuştur. İstatistiksel farklılık POQL, OHI-S, MGI‎ skorlarında ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate and compare the oral health status and oral health ‎related quality of life (OHRQOL) of children with cerebral palsy (CP) with healthy children ‎in Istanbul, Turkey.‎ Material and Methods: 50 children with CP ‎(19 females and 31 males)‎ from Department of ‎Physical Medicine and Rehabilitation, School of Medicine,‎ Marmara University, and age and ‎sex-matched 50 healthy children from government schools were examined. An oral ‎examination was carried out and decayed, missing, and filled teeth (dmft/DMFT) , oral ‎hygiene index-simplified (OHI-S) index, modified gingival index (MGI) were charted and ‎Turkish version of pediatric oral health-related quality of life survey (POQL) was completed ‎by the parents.‎ Results: The mean ‎ POQL of the CP group was ‎14.06‎, while that of controls was ‎6.44‎, this ‎difference was statistically ‎significant (P=‎0.008‎). The examination showed also higher OHI-S ‎and MGI scores in the CP group ‎(P=‎0.003‎, P=0.03 respectively). No statistically significant ‎difference was found between CP and healthy children in terms of caries experience in ‎primary dentition (dmft) or in permanent dentition (DMFT) (P=0.18, P=0.24 respectively).