Magnet ve magnet olmayan hastaneler arasında ölüm ve kurtarma başarısızlığı oranlarının incelenmesi: Bir meta analiz çalışması
Evaluating ratio of mortality and failure to rescue between magnet and non-magnet hospitals: A meta- analysis
- Tez No: 611026
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK EKİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Hospitals, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, magnet olan ve magnet olmayan hastanelerin ölüm oranı ve kurtarma başarısızlığı değişkenleri açısından etki büyüklüklerini meta-analiz yöntemiyle belirlemektir. Magnet ve magnet olmayan hastaneler ile ilgili yapılan 2038 çalışma içinden 7 çalışma analize dahil edilmiş ve 4 471 182 kişi örneklemde yer almıştır. Hastanelerde görülen ölüm oranı ve kurtarma başarısızlığı değişkenlerinin etki büyüklüğü odds oranı üzerinden hesaplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, magnet hastanelerde tedavi gören hastalarda ölüm oranının %15 (OR= 0,85 CI 0,796- 0,907) ve kurtarma başarısızlığının %6 (OR=0,94 CI 0,889- 0,997) daha düşük görüldüğü ortaya çıkmıştır. Ayrıca, alt grup analizinde verilerin toplandığı zaman aralığının istatistiksel açıdan anlamlı bir kategorik değişken olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, magnet hastanelerin, hasta sonuçları üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu meta-analiz yöntemiyle kesin kanıtlanmıştır. Bu doğrultuda, henüz Türkiye'de magnet unvanına sahip bir hastane olmamasından ötürü, bu çalışmanın hastane ve hemşire yöneticilerine yararlı bir kaynak olacağı düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Magnet hastane, magnet olmayan hastane, ölüm oranı, kurtarma başarısızlığı
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect sizes of the magnet and non-magnet hospitals in terms of variables of mortality anad failure-to-rescue by using meta-analysis method. Out of 2038 studies on magnet and non-magnet hospitals, 7 studies were included in the meta-analysis and 4 471 182 patient were included in the sample. The effect size of mortality and failure-to-rescue variables was calculated on odds ratio.