Türkiye'de enflasyonun vergi yükü üzerindeki etkileri ve enflasyon vergisi
Effects of inflation on the tax burdan and inflation tax in Turkey
  1. Tez No: 61108
  2. Yazar: MURAT ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
02. ÖZET Bu çalışmanın amacı, Türk Ekonomisinde enflasyonun vergi sistemi ve vergi yükü üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Bu çalışmanın bir diğer amacı da, gelişmekte olan ülkelerde normal vergi gelirlerine alternatif olarak düşünülen“Enflasyon Vergisi”olgusunu Türkiye açısından incelemektir. Bu amaçla, çalışmanın ilk bölümünde enflasyon ve vergi yükü ile ilgili genel açıklamalar üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde, enflasyonun vergi sistemi ve vergi yükü üzerindeki hem makro hem de mikro açıdan meydana getirdiği etkiler incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, gelişmekte olan ülkelerde enflasyonla mücadelede hükümetlerin gerekli kararlılığı göstermemelerini“Enflasyon Vergisi”kanalıyla gelir elde etmelerine bağlayan“Yeni Politik İktisat”görüşü, Türkiye açısından test edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, önce“Senyoraj”ve“Enflasyon Vergisi”kavramları açıklanmış, sonra da Türkiye için Senyoraj ve Enflasyon Vergisi Gelirleri, 1981-1994 dönemi itibariyle hesaplanmıştır. Son olarak, genel bir değerlendirme yapılarak önerilerde bulunulmuştur. vnı
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY The purpose of this study is to analyze the effects of inflation on the tax system and on the tax burden in the Turkish Economy. The another purpose of this study is to investigate the phenomenon of“Inflation Tax”which is considered as an alternative source of tax revenue in LDC for Turkey. In the first part of this study, concepts of inflation and tax burden are adressed in general. The effects of inflation on the tax system and tax burden, both at the macro and the micro levels are investigated in the second part. In section three, the theory of“New Political Economy”, which argues that the inability of the LDC governments to combat inflation stems from the fact that they collect significant amounts of revenues through“Inflation Tax”, is tried to be tested for Turkey. Here, the concepts of“Seignorage”and“Inflation Tax”are introduced, then Seignorage and Inflation Tax Revenues are calculated for Turkey for the 1981-1994 period. The study concludes with an overall discussion and suggestions. IX