CHP ve DP hükûmetleri dönemlerinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu politikaları
The policies of Eastearn and Southeastern Anatolia regions during CHP and DP governments
  1. Tez No: 611081
  2. Yazar: RESUL KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEZMİ ERASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 967
Özet
Cumhuriyet Türkiye'si kurulduğunda Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde Osmanlı Devleti'nin başlattığı merkezi otoritenin artırılması çalışmalarına devam edilmek istenmişti. Ancak bu istek Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde Cumhuriyet'in ilk yıllarında bir dizi isyana sebep olmuştu. Bu isyanların sonuçları devletin uzun yıllar bölgede uyguladığı politikalarda etkili olmuştu. Bu çalışma 1923-1960 yılları arasında iktidarda olan Cumhuriyet Halk Partisi ve Demokrat Parti Hükûmetleri dönemlerinde devletin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde takip ettiği asayiş, adli, idari, sosyal, eğitim, sağlık, iktisadi ve bayındırlık gibi farklı birçok alanda takip edilen politikaları ele alıp iki parti arasındaki benzer ya da farklı uygulamaları ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
When the Republic of Turkey was established, the new administration wanted to continue the works of inreasing the central authority, that had been started by Ottoman Empire, in the eastearn and southeastern Anatolia regions. However, this desire caused a series of rebellions in the Eastern and Southeastern Anatolia in the early years of the Republic. This study discusses the policies of the state in Eastern and Southeastern Anatolia regions in many different fields such as public order, judicial, administrative, social, education, health, economic and public works during the periods of Republican People's Party and Democratic Party Governments which were in power between 1923-1960 and aims to introduce similar or different applications between the two parties.