Maden mühendisliği lisans eğitimi ile mezun yeterliliğinin işverenler tarafından değerlendirilmesi ve eğitim programları için öneriler geliştirilmesi
Evaluation of mining engineering undergraduate education by the employersand proposals for the education programmes
- Tez No: 611120
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÖKTAY EDİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Mühendislik günümüz dünyasında olmazsa olmaz mesleklerden biridir. Madencilik ise üretim ihtiyacı ve iş güvenliği açısından mühendisliğin en önemli olduğu dallardan biri konumundadır. Zamanla maden mühendisliği bölümleri üniversitelerde tercih olarak oldukça gerilemeye başlamış birçok fakülte de bu bölüm için kontenjanlarını azaltmıştır. Çalışmada bu tercihlerdeki düşüşün nedenleri ve madencilik sektöründe istihdam edilen maden mühendislerinin aldıkları lisans eğitimlerinin yeterliliği, işveren ve yönetici konumundaki kişiler tarafından incelenmiştir. Kütahya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Ankara, Burdur illerindeki kamu ve özel sektör çalışanlarından oluşan 40 kişilik örnek grubu ile yapılmış olan anket çalışması sonucunda, işveren gözünden alınan eğitimler genel anlamda yeterli gözükse de, birkaç önemli hususa dikkat edilmesi gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Engineering is one of the indispensable professions in today's world. Mining is one of the most important branches of engineering in terms of production need and occupational safety. Mining engineering has recently begun to decline as a preference in many universities and the quotas of many faculties for the department have been reduced. In this study, the adequacy of the undergraduate education of mining engineers was examined from the eyes of employers and managers in the mining sector. The survey conducted with a sample group of 40 people from the public and private sector employees in Kütahya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Ankara and Burdur provinces showed that mining education programmes seemed to be sufficient in general, however, there werecritical issues to be considered for better curriculum development.