Ankara Bahçeli Evler Yapı Kooperatifinin mekansal dönüşümünün incelenmesi
A study on the spatial transformation of Bahçeli evler housing settlement in Ankara
- Tez No: 611121
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR BARKUL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kentler yaşayan birer organizma olup doğal, sosyal, kültürel, yasal ve yönetsel birçok etmenden etkilenebilir bir yapıya sahiptir. Bu sebeple zaman içinde farklı dinamiklerle beraber değişime uğramaktadır. Bu değişimin boyutu ve niteliği, kentsel mekanların kimliği, tarihsel geçmişi ve bunların geleceğe aktarımının sağlanabilmesi açısından önem arz etmektedir. Türkiye'de Cumhuriyetin kurulması ile birlikte savaştan yeni çıkmış bir toplumun fiziksel ve sosyal çevrelerinin iyileştirilmesi ve Cumhuriyet imajının bu çevrelerde de hissedilebilir olmasını sağlamak için kentlerin yeniden ele alınmasına karar verilmiş, bu sebeple başkent Ankara'nın imarı dönemin en önemli konularından olmuştur. Ayrıca, kamu yapılarının Ankara'ya taşınması ve memurların gelmesi ile birlikte ciddi bir konut sorunu ortaya çıkmıştır. Memurların konut sorununun çözülebilmesi için politikalar üretilmiş ve konut kooperatifçiliği çözümüne gidilmiştir. Bahçeli Evler Yapı Kooperatifi, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kurulan konut kooperatifi olup Ankara İmar Planı'nın da müellifi olan Hermann Jansen tarafından“Bahçe Şehir”konseptiyle tasarlanmıştır. Bu anlamda, yurdumuzdaki ilk konut yerleşimi olan ve bir dönemin konut pratiğine öncülük eden bir oluşum olmuştur. Bu oluşum zaman içerisinde kent dinamiklerinin etkisiyle dönüşüme sahne olmuş ve arazi kullanımları, konutlar, sosyal alanlar, ulaşım ağları ve mekansal yapı olarak dönüşüm geçirmiştir. Çalışmada; ilk kuruluşundan bu yana Bahçeli Evler Yapı Kooperatifinin geçirdiği değişim ve dönüşüm; merkez ve referans noktaları, yollar, sınırlar, doluluk-boşluk gibi mekandaki fiziksel dönüşümler yanında sosyal dönüşümler de incelenerek, belirlenen dönem aralıkları ile o döneme ait haritalar ve hava fotoğrafları üzerinden irdelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Cities are living organisms and have structures that can be affected by many natural, social, cultural, legal and administrative factors. Therefore, it changes with varied dynamics in time. The extent and quality of this change is important in terms of the identity of the urban spaces, their historical background and providing their transfer to the future. With the establishment of the Republic in Turkey, it was decided to reconsider the cities in order to improve the physical and social environment of a new society which newly came out of war and to make the image of the Republic perceivable in those environments too; therefore, the planning of the capital city Ankara was one of the most important subjects in that period. Besides, a serious housing problem showed up with the transporting of the public buildings to Ankara and the arrival of civil servants. In order to solve the housing problem of the civil servants, policies were developed, and it was solved by the housing cooperatives. Bahçeli Evler Housing Cooperative is the first housing cooperative of the Republic of Turkey's history, and it was designed with the concept of“Garden City”by Hermann Jansen who also was the project owner of the Ankara Development Plan. In this sense, it has become the first housing settlement in our country and a leading formation for the housing practice in that period. In time, this formation has witnessed a change with the effects of the dynamics of the city and it has undergone transformations in land uses, dwellings, social areas, transportation networks and spatial structure. In this study, the change and transformation of Bahçeli Evler Housing Cooperative since its first establishment will tried to be examined over the physical changes in the location like the center and reference points, roads, boundaries, occupancy-vacancy and besides; over the time periods determined by considering the social transformations, the maps of the district and aerial photographs.