Iraqi vehicle license plate detection and recognition system for the new plate style
- Tez No: 611122
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araç plaka tanıma sistemi, park yönetimi, trafik kontrolü gibi sayısız gündelik yaşam uygulamasında önemli bir rol almaktadır. Herhangi bir araç kimliğini tanımak için görüntü işlemeye dayalı LPR kullanılmaktadır. Önerilen sistem Irak plakasının yeni stilinin karakter tanıması için geliştirilmiştir. Bu sistemde, araç türünün tespiti için plaka üzerindeki renkli şeritin tanınması sağlandı. Ayrıca, herbir karakteri ayırarak, karakterlerin şablonla eşleştirildiği optik karakter tanıma algoritması kullanılmış, bu da önerilen algoritmanın toplam sistem üzerinde %89.5 başarım oranı elde edilmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Vehicle license plate recognition system has taken an important role in numerous daily life applications such as parking lot management, traffic controlling, etc. LPR which is based on image processing, is utilized to recognize any vehicle identity. The proposed system is developed for new style of Iraqi license plate character recognition. In order to detect the vehicle type, recognizing the colored bar on the plate is employed in this system. Furthermore, an optical character recognition algorithm with template matching by segmenting each character on the plate individually is used which results in 89.5% success rate of the proposed algorithm for overall system. Keywords— OCR, optical character recognition, Iraqi vehicles license plate detection and recognition system, template matching, LPR, Arabic characters recognition.