A Computerized model for maintenance planning in cement industry
- Tez No: 3760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN OR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
çimento sanayi îçîn bilgisayar destekli bîr bakim planlama modeli Bakım planlama, özellikle sermaye yoğun proses endüstrilerinde tesislerin beklenmedik duruşlarını en aza indirerek düzenli çalışmalarını sallamak konusunda giderek artan bir ilgi bulmaktadır» Etkili bir bakım planlama için, manuel sistemlerde karşılaşılan düşük reaksiyon hızı, masa bası islerin çokluğu ve ayrıntılı bilgi eksikliği gibi sakıncaları ortadan kaldırmak amacıyla bilgisayarların kullanılması gereklidir. Bu tezde, isletme, planlama ve kontrol prensiplerine yönelik özellikleri ile, bir çimento fabrikasının bakım planlama bölümüne planlama ve raporlama görevlerinde yardımcı olacak bir bilgisayar modelinin geliştirilmesi hedef 1 enm i ©t i r. Bilgisayar destekli bu sistem, Irak' ta bulunan New Badoosh Çimento Fabrikası için, bu -fabrikanın özel koşulları dikkate alınarak geliştirilmiş ve uygulanmıştır, ancak sistemin gerisinde yatan bakım yönetimi felsefesinin uyarlanması durumunda diğer çimento fabrikalarında da kul 1 anıl ab il ir.
Özet (Çeviri)
IV A COMPUTERIZED MODEL FOR MAINTENANCE PLANNING IN CEMENT INDUSTRY Maintenance planning is receiving increasing attention to achieve a smooth running operation by minimising the unexpected failures of the plants, especially in capital intensive process industries. For an effective maintenance planning the employment of the computer is essential to eliminate the handicaps of manual systems like slow reaction time, big volume of clerical works and lack of detailed information. In this thesis it is aimed to develop a computerized model to assist the maintenance planning department of a cement producing plant in its scheduling and reporting activities through the operational, planning and controlling features of the said model. The computerized system has been designed for &nd implemented in New Badoosh Cement Factory in Iraq taking the special conditions of this factory into account, but can be utilized in any other cement factory if the underlying maintenance management philosophy can be adapted»