Aes-turbo over rician and rayleigh fading channels
  1. Tez No: 611133
  2. Yazar: MUSTAFA RIYADH AHMED ALBANNA
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Web yazışmasının bu gelişmiş dünyada geç olarak giderek daha temel olduğu ortaya çıkmıştır ve kullanılan önemli hesaplamalardan biri AES hesaplamasıdır. Her halükarda, müşterilerin büyük çoğunluğu, yazışma alanında, doğruluk ve güvenlik derecesinde bu tür bir hesaplama yürütme ile ilgili yetersiz algı ve bilgiye sahip olup, belirli bilgilerin gizliliğini sürdürmenin yüksek önemi dikkate alınarak müşteriler aracılığıyla belirtilecektir. Sunulan çalışmanın temel amacı, birleşik Şifreleme ve Turbo Kodlama Şeması: AES-TURBO geliştirmek ve uygulamak, ayrıca oluşturulan prototipin doğruluk açısından test edilmesini sağlamak ve uygulamaktır. Başlangıçta AES'in tanımı, tarihsel geçmişi ve AES ile diğer algoritmalar arasında kısa karşılaştırmayı içeren kavramı incelenmiştir. Bundan sonra, evrişimsel kodlar ve turbo kodları içeren kanal kodlaması incelendi, solma kanalları üzerinde üçüncü AES-TURBO uygulandı. incelenen netleştirildiği gibi. Daha sonra, çeşitli kaynaklara atıfta bulunarak, ayrıca MATLAB iletişim Simulink araç kutusu yaratarak prototip oluşturulmuştur. Geliştirilen bazı prototiplerle ilgili güvenlik ve doğruluk düzeyini incelemek için rastgele veriler sağlanmıştır. Sonuçlar, kablosuz solma kanallarının her biri için oluşturulan prototip Bit Hata Oranının, verileri hatasız bir şekilde şifreleme ve şifresini çözme yeteneğine sahip olduğunu gösterdi. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlara dayanarak, sağlanan prototipin, gönderen ve alıcı arasında veri aktarımı sırasında gelişmiş güvenlik ve doğruluk sergilediği belirtilebilir. Karşılaştırma sonuçları AES-TURBO'nun Rician ve Rayleigh kanalları üzerine uygulanmasının doğrudan etkisini göstermiştir. Sunulan çalışmanın amacı okuyuculara AES-TURBO algoritması hakkında bilgi sağlamaktır. İletişim alanında uygulanan kablosuz kanallarda Bit Hata Oranı ile ilgili etkinliği arttırmak için bu konuda daha fazla araştırma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Web correspondence has turned out to be increasingly basic in this advanced world as of late, and one of the significant calculations utilized is AES calculation. In any case, the vast majority of the clients have insufficient perception and information regarding such calculation execution in correspondence field, exactness and security degree are going to be indicated through clients taking into account it is of high importance to keep moving certain information's privacy. The major goal of the presented study is building encryption and error detection algorithm, to develop and implement combined Encryption and Turbo Coding Scheme : AES-TURBO , also for testing the created prototype with regard to accuracy. Initially, the AES's concept has been examined, involving definition, historical background, as well as short comparison has been carried out between AES and other algorithms. After that, channel coding has been examined, involving convolutional codes and turbo codes, third AES-TURBO was implemented over fading channels Here, the reason of choosing AES-TURBO is because it is a combination of Encryption and Turbo coding together into one single step as the examined has been clarified. Then, prototype has been created through referring to various sources, also creating MATLAB communication Simulink toolbox. Random data was provided for studying the level of security and accuracy with regard to certain developed prototype. The results indicated that the created prototype Bit Error Rate for each one of the wireless fading channels has the ability for encrypting and decrypting data adequately with no errors. Based on the results obtained from this study, it might be indicated that the provided prototype showed improved security and accuracy in the case when transferring data between the sender and the receiver. The results of comparison showed direct impact of applying AES-TURBO upon Rician and Rayleigh channels. The presented study has the aim of providing understanding to readers regarding AES-TURBO algorithm. More researches regarding such topic is suggested for increasing the effectiveness regarding Bit Error Rate at wireless channels implemented in communication field.