Augmented random search applied in artificial intelligence
- Tez No: 611171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Rasgele arama algoritmaları kötü yapılandırılmış farklı iyileştirme sorunları için kullanışlıdır. Genellikle, çözünürlüğün yerini yakınsama ile hızlıca tespit etmede mükemmel bir optimite verir. Rasgele arama algoritmaları benzetimli tavlama,genetik algoritmalar, biyolojik işlem programlaması, parçacık sürüsü geliştirme, akran geliştirme, çapraz entropi, rasgele yaklaşım, çoklu başlangıç ve demet algoritmalarını kapsar. Bunlar, dünyaya karşı yerel aramaya göre veya sınıf tabanlı, model tabanlıya karşı olarak sınıflandırılacaktır. Bununla birlikte, bu yöntemlerin ortak bir özelliği, tekrarlayan prosedürlerini belirleme ihtimalinin kullanılmasıdır. Bu, sınırlı zıtlıklar için strateji kullanmayı varsayan takviyeli öğrenme için çok yeni bir metodolojidir ve kesin olarak bir yol önce başarıları olan Google Deep Mind'ın yaptığı, başka bir deyişle bir alan etrafında durmadan koşan ve yürüyen bir yapay zekanın yaptığı şeyi yapar. Bu metin rasgele arama algoritmalarının onları birbirine bağlayan olasılıksal okuma ile özetini sunmaktadır. Gelişmiş rasgele arama aslında, temel yöntemin sistematik bir yaklaşım, özellikle de gelişmiş rasgele arama kullanmak olduğu en akıllara durgunluk veren algoritmalardan biridir. Süregelen değerlendirme raporlarıyla son araştırmanın büyük bir çoğunluğu rekreasyonel durumlarda sürekli kontrol için RL stratejilerini birbirine bağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Random search algorithms are helpful for several ill-structured world improvement issues with continuous or distinct variables. Usually, random search algorithms give perfect optimality for locating an honest resolution quickly with convergence. Random search algorithms embrace simulated annealing, tabu search, genetic algorithms, biological process programming, particle swarm improvement, pismire colony improvement, cross-entropy, random approximation, multi- begin and bunch algorithms, to call some. They will be classified as world versus native search, or instance-based versus model-based. However, one feature these ways share is that the use of likelihood in determinative their repetitious procedures. This text provides a summary of those random search algorithms, with a probabilistic read that ties them along. Augmented Random Search is actually one among the foremost mind-blowing algorithms where the fundamental is using a systematic approach particularly Augmented Random Search. It is a newly born methodology for Reinforcement Learning which supposes to use the strategy for limited contrasts and it can do precisely the same that Google Deep Mind did in their achievement a year ago, in other words, an AI to walk and keep running over a field. With the ongoing selection of standard benchmark suites, a huge assemblage of late research has connected RL strategies for constant control within recreation situations.