Yara örtüsü uygulamalarında kullanılmak üzere biyokompozitlerin geliştirilmesi ve incelenmesi
Development and examination of biocomposites for use in wound dressing applications
  1. Tez No: 611226
  2. Yazar: BERFU YÜZGEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET TOPALOĞLU YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Polimer kompozit malzemeler son zamanlarda kozmetik, medikal, tekstil ve otomotiv gibi birbirinden değişik alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, doğal lif destekli polimer matrisli bir biyokompozit malzeme hazırlamak için atık çay lifleri ve kitosan kullanılmıştır. Atık lifleri biyokompozitte destek malzemesi olarak kullanmadan önce çeşitli kimyasallar ile ön işlemler uygulanmıştır. Biyokompozitler hazırlanırken farklı katkı malzemeleri kullanılarak, katkı malzemesinin etkisi de incelenmiştir. Dondurarak kurutma yapılarak gözenek boyutları gözle görülebilen süngerimsi yapıdaki kompozitler elde edilmiştir. Bu biyokompozitlerin yara örtüsü olarak kullanımını değerlendirmek amacıyla nem tutma ve su tutma analizleri, gözeneklilik tayini, su buharı geçirgenliği ölçümleri, taramalı elektron mikroskobu analizi, dinamik mekanik analiz, oksijen geçirgenliği analizleri yapılmıştır. Ayrıca her biyokompozite belirlenen model ilaç yüklemesi yapılmış ve ilaç salım davranışı kinetik modeller kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polymer composite materials have been recently used in various fields such as cosmetics, medical, textile and automotive. In this study, waste product tea fibers and chitosan were used to prepare a natural fiber reinforced polymeric biocomposite. Before using waste product fibers as reinforced material in biocomposite, pre-treatments were applied with various chemicals. The effect of the additive material was investigated by using different additives when preparing biocomposites. Composites of spongy structure with visible pore sizes were obtained by freeze drying. In order to evaluate the use of these biocomposites as wound dressings, moisture holding capacity and water holding capacity analyzes, porosity determination, water vapor permeability measurements, scanning electron microscopy (SEM) analysis, dynamic mechanical analysis(DMA) and oxygen permeability analyzes were performed. In addition, a model drug was loaded to each biocomposite and drug release behavior was examined using kinetic models.