Yeni iridyum komplekslerinin sentezi ve optoelektronik davranışlarının incelenmesi
Synthesis and investigation of optoelectronic behavior of novel iridium complexes
- Tez No: 611227
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRCAN DİNDAR, DOÇ. DR. MUSTAFA CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu tez çalışmasında, 2,2-bipiridin türevi iki farklı yardımcı ligant ve yeni iridyum (III) kompleksleri sentezlenmiştir. Ligantların ve komplekslerin karakterizasyonunda NMR, FTIR, Tek Kristal XRD, döngüsel voltammetri UV-Vis ve PL teknikleri kullanılmıştır. Sentezlenen iridyum kompleksleri ile ışık yayan elektrokimyasal aygıt (LEC) uygulamaları yapılmıştır. Kullanılan ligantlardaki elektron çekici-verici grupların varlığının ve yapıdaki karşıt anyon farkının aygıt verimleri üzerine etkisi incelenmiştir. Elde edilen çalışmalar ışığında, en yüksek cihaz verimi metoksi grubu içeren ligant ile TFSI anyonu içeren kompleks (2bTFSI) ile elde edilmiştir. Bu çalışmada, kompleks sentezinde TFSI ilk kez karşıt anyon olarak kullanılarak literatüre kazandırılmıştır. LEC aygıt üretiminde ek bir tuz ilavesine ihtiyaç duymadan aygıt performansı optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two different auxiliary ligands of 2,2-bipyridine derivative and their new iridium (III) complexes were synthesized. The ligands and complexes were characterized by using NMR, FTIR, Single Crystal XRD, cyclic voltammetry UV-Vis and PL techniques. Light emitting electrochemical devices (LEC) were applied with synthesized iridium complexes. The effect of the presence of electron withdrawing-donor groups in the ligands used and the difference of the counter anions in the structure on the device yields were investigated. Insight of the obtained studies, the highest device yield was obtained with the ligand containing methoxy group and the complex containing TFSI anion (2bTFSI). In this study, TFSI was used as a counter anion for the first time in complex synthesis. Device performance is optimized without an additional salt addition in LEC device production.