Batı Karadeniz Nehir Havzası'nın Plecoptera (Arthropoda: Insecta) faunası
Plecoptera (Arthropoda: Insecta) fauna of Western Black Sea River Basin
  1. Tez No: 611238
  2. Yazar: TUFAN GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma kapsamında Batı Karadeniz Nehir Havzası'nda dağılım gösteren toplam 24 istasyondan toplanan örnekler incelenmiştir. 14 istasyonda Plecoptera ordosu bireylerinin varlığı tespit edilirken 10 istasyonda bu gruba ait bireye rastlanılmamıştır. Tez konusunu oluşturan canlılar sucul ve karasal olmak üzere iki yaşam evresi geçirirler, iki evre için de tür tayini mümkündür. Bu çalışmada canlıların suda geçirdikleri süreçteki formları olan nimf evresindeki bireyler incelenmiştir. Bentik bölgede yaşayan nimflerin örneklenmesi, D çerçeve kepçe kullanılarak substratın elle ve tekmelemeyle yerinden oynatılarak canlıların rahatsız edilip kepçeye alınması şeklinde gerçekleşmiştir. Nemouridae, Leuctridae, Perlodidae, Perlidae, Chloroperlidae familyalarına ait toplamda 12 tür ve bir alt tür tespit edilmiştir. Bunlar içerisinde en yaygın olanlar 4'er farklı istasyonda rastlanılan Leuctra collaris ve Perla pallida türleridir.
Özet (Çeviri)
Within this thesis, benthic samples which have been collected from 24 different locations of Black Sea River Basin have been studied and Plecoptera members were determined in 14 of the stations. Life circle of Plecoptera species is consist of two stages as nymph and adult. It's possible to identify these insects during both of the stages. For this thesis, nymphes have been studied. To collect the nymphes which live in the benthic zone, D frame net has been used and benthos have been annoyed by hand and kicking to let them swim with the current towards the net. It has been figured out that temperature, altitude and dissolved oxygen have high impact levels on distribution of the animals, Totally 12 species and 1 subspecies have been determined which are members of Nemouridae, Leuctridae, Perlodidae, Perlidae, Chloroperlidae families. Each of Leuctra collaris and Perla pallidae has been sampled from 4 different locations and it makes them the two most widespread ones of the 13 species.