Kesirli türev niteliğinin kuramsal ve yansıma verileri üzerindeki etkisi
The effect of fractional derivative attributes on theoretical and reflection data
- Tez No: 611237
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN PEKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tez kapsamında, anlık sismik frekans özelliği kullanılarak bir çökelme tabakasının yorumlanması için kullanılmıştır. Kama modeli üzerinde elde edilen sentetik verilere uygulandıktan sonra Gökova Körfezi' nde 1996 yılında toplanmış olan 2 adet yüksek ayrımlı çok kanallı yansıma sismik verilerine de uygulanmıştır. Standart anlık frekans yerine, kesirsel mertebe türev operatörü tercih edilmiştir. Böylelikle çökelme tabakalarının lineer olmayan analizleri için daha uygun bir matematiksel araç olduğu gösterilmiştir. İnce tabakalı kumtaşı gibi formasyonların tespiti için, kesirsel mertebe türev operatörünü temel alan anlık frekans niteliğinin kısmi artırım özelliği kullanılmıştır. 30 Hz' lik Ricker dalgacığın sayısal analizinden kısmi anlık frekansın 0,99. üstel kuvveti, standart anlık frekansın kestirimini tutturmakta ve ayrıca daha isabetli jeolojik yorumlama yapabilmeye olanak sağladığı anlaşılmıştır. Kama modeli oluşturularak farklı üstel kuvvetindeki anlık frekans değerlerinin, standart anlık frekans değerlerine göre daha iyi sonuç verdiği görülmüştür. Katmanın ucunda yer alan taban ve tavan yansımalarının birleşim noktasındaki anlık frekans sıçramasının anlık frekansın 0,99. üstel kuvvetindeki sonuçların, standart anlık frekans değerlerine göre daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, ince kumtaşı gibi tabakaların kalınlık değişimlerinin yorumlanmasına yardım ettiği görülmüştür. Anlık frekansın 0,99. üstel kuvveti ile yapılacak hesaplamalarla pek çok çökelme fazı ve nehir rezervuar sisteminin yanal heterojenliğin ortaya çıkarılabileceği ve rezervuar karakteristikleri için değerli bir sismik nitelik özelliği taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, it was used to interpret a sedimentation layer using instant seismic frequency characteristic. After applying this characteristic to the synthetic data generated on the wedge model, it was applied to 2 high-separation multi-channel reflection seismic data collected in 1996 in Gökova Bay. Instead of the standard instantateous frequency, the fractional derivative operator was preferred. Thus, it has been shown to be a more suitable mathematical tool for nonlinear analyzes of sedimentation layers. In order to determine the formation of thin bedded sandstone, partial enhancement of the instantaneous frequency characteristic based on fractional derivative operator was used. From the numerical analysis of the 30 Hz Ricker wavelet, the partial instantaneous frequency is 0.99. The exponential power computes the estimation of the standard instantaneous frequency and also allows for more accurate geological interpretation. By generating the wedge model data, it is observed that the instantaneous frequency values of different exponential powers are better than the standard instant frequency values. The very strong variation of the instantaneous frequency at boundary of the floor and ceiling reflections at the end of the layer was 0.99. results of exponential power were found to be more effective than standard instantaneous frequency values. As a result of this study, it can be suggested that the proposed method can be effectly used for improving the interpretation of thin layers of sandstones.