Bulanık mantık ve gri teori esaslı HTEA ile kablo sektöründe hata önceliklendirme
Risk prioritization in the cable industry with FMEA using fuzzy logic and grey theory
- Tez No: 611240
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL ÖZKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Hata Türü ve Etkileri Analizi (HTEA) tekniği, hataların ortaya çıkmadan önlenmesine yönelik güçlü bir sayısal analiz tekniğidir. HTEA'da kesinliği artırmak ve belirsiz ifadeleri azaltmak için bulanık mantık ve Gri İlişkisel Analiz (GİA) kullanılmıştır. HTEA yöntemi tanımlanmış, literatürde bu analizle ilgili yapılan çalışmalar gruplandırılarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada amaç, bir kablo firmasında bulunan Hızlı Damar İzolasyon Hattı'nda meydana gelen PVC hurda ve bakır hurda kaynaklarının tespit edilmesi ve bu hurdaların azaltılmasına yöneliktir. Hatta meydana gelen hurdalar ile ilgili Proses HTEA ve Hata Ağacı Analizi (HAA) çalışmaları yapılmış, bu çalışma sayesinde hatlarda oluşan hurdaların kök nedenleri bulunmuştur. Hata ağacında bulunan kök nedenlerin olasılık, şiddet ve saptanabilirlik puanları ile Risk Öncelik Sayısı (RÖS) değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen RÖS değerleri, Pareto Diyagramı kullanılarak analiz edilmiştir. Öncelikli olarak değerlendirilmesi gereken potansiyel hata türleri bu sayede belirlenmiştir. Bu hata türleri dışında, düşük önem düzeyinde çıkan hata türlerinin de büyük etkiler yaratabileceği gözlemlenmiştir. Oluşan belirsizliği gidermek için bulanık mantık ve GİA yöntemleri kullanılmıştır. Hata türleri için hesaplanan olasılık, şiddet ve saptanabilirlik puanları bulanık mantık ve GİA yöntemleri değerlendirilmiş ve üç yöntem içinde RÖS değerleri önceliklendirilmiştir. Bulanık mantık ve gri teori esaslı HTEA'nın, klasik yönteme göre üstün tarafları ele alınmıştır. Yöntemlerin karşılaştırılmasının yapılabilmesi için hesaplanan RÖS değerleri normalize edilmiş ve istatistiksel testlerle anlamlılık düzeyleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Failure Mode and Effects Analysis (FMEA) technique is a powerful numerical analysis technique to prevent failures from occurring. Fuzzy logic and Grey Relational Analysis (GRA) are used to increase the accuracy of FMEA and reduce ambiguous expressions. FMEA method has been clarified and studies related to this analysis in the literature have been grouped and evaluated. The study is aimed to detect and reduce the PVC scrap and copper scrap sources in the Fast String Isolation Line in a cable company. Process FMEA and Fault Tree Analysis (FTA) studies are carried out on the scraps occurring in The Fast String Isolation Line, and the root causes of the scrap formed on the lines are found. The probability, severity and detectability scores and the Risk Priority Number (RPN) values of the root causes of the fault tree are calculated. The obtained RPN values are analyzed using Pareto Diagram. The potential fault types that should be considered as priority are determined accordingly. It is observed that, except for the types of faults that need to be corrected first, the types of faults that are actually at low level of importance may also have great effects. Fuzzy logic and GRA methods are used to overcome the uncertainty. The probability, severity and detectability scores are calculated for the failure types are evaluated by using fuzzy logic and GRA methods and the RPN values are determined in three methods. The superior aspects of fuzzy logic and grey theory based FMEA are discussed in the classical method. In order to compare the methods, the calculated RPN values are normalized and the statistical tests and the significance levels are calculated.