Bulanık mantık ve gri teori esaslı htea ile otomotiv endüstrisi imalatında hata önceliklendirme
Risk prioritization in the production part of automotive industry with fmea using fuzzy evidential reasoning approach and grey theory
  1. Tez No: 352443
  2. Yazar: MEHMET TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Hata türü ve etkileri analizi, otomotiv endüstrisi imalatında karşılaşılan hataları önceliklendirmek için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Geleneksel yöntemin bazı kısıtları ve eksiklikleri nedeniyle, yeni ve daha gelişmiş bir analize ihtiyaç duyulmaktadır. Literatürde birçok farklı yöntemle hatalar önceliklendirilmiştir. Bu çalışmada, kamyon üreten bir firmada bulanık mantık ve gri teori esaslı hata türü ve etkileri analizi ile hatalar önceliklendirilmiştir. Yeni yöntemin hesaplamaları yapıldıktan sonra, geleneksel yönteme göre hata tipleri daha esnek, pratik, kesin ve hızlı bir şekilde önceliklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Failure mode and effects analysis is used commonly for the prioritization of failures which are established during the production in automotive industry. Because of the some drawbacks and constraints of this analysis with classical method, a new and improved analysis is needed. Many different methods were used for prioritization of failures in the literature. In this study, fuzzy evidential approach and grey theory is used to prioritize the failures in a Truck Company. After the specific calculations of the new method, failure modes are prioritized more flexible, practical, accurate and faster compared to classical method.