Miniature microstrip antenna for wireless communication using fractal and non-fractal geometries
- Tez No: 611265
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında, yarı fraktal geometrilere dayanan iki mikroşerit anten FR4 substrat malzemesi kullanılarak sunulmuştur. Modern kablosuz uygulamalar için açıkça çoklu bant tepkisi var. Bu anten, yarı-fraktal topolojiye dayanan AWR simülatörü kullanılarak modellenmiştir. Şekillendirilmiş anten, çok sayıda sabit ve el tipi kablosuz sistem için uygun olan sıkıştırılmış boyutta ve kabul edilebilir elektriksel özelliklere sahiptir. Üçüncü tasarlanan cihaz, basılmış yuva antenidir ve mikroşerit anteninin yerine geçmez, sadece besleme mikroşerittir, çünkü tasarlanan merdiven basamağı topolojisi, FR4 substratının zemin düzlemine basılmıştır. Üçüncü antenin parametrik çalışmasına dayanarak, yanıtı sadece tek ve çift potansiyel bantlara sahiptir. Bu çalışmada, üretim ve ölçümler ile 5,75 GHz stratejik frekansta tek bant yanıtı benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two microstrip antennas based on quasi fractal geometries are presented by using FR4 substrate material. They have clearly multi band response for modern wireless applications. This antenna has modeled using AWR simulator based on quasi-fractal topology. The shaped antenna has compacted size and acceptable electrical specifications that are suitable for numerous fixed and handheld wireless systems. The third designed device is printed slot antenna and does not stand for microstrip antenna just the feed is microstrip since the designed stair-step topology has been printed in the ground plane of FR4 substrate. Based on the parametric study of third antenna, its response has only single and dual potential bands. Here in this study, single band response at strategic frequency of 5.75 GHz has been adopted with fabrication and measurements.