Ddd pacemaker implantasyonu sonrasında sol atrium hacmindeki değişim ve atrial elektrofizyolojik remodelling'inincelenmesi
Change in the left atrium volume and atrial electrophysiological remodelling after ddd pacemaker implantation
- Tez No: 611269
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR GÜRKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmamızda DDD pacemaker implantasyonu yapılan hastalarda P dalgası uzunluğunun, atrial ERP'nin ve atrial volumun bazal değerlerini ve zaman içindeki değişimini inceledik. Çalışmaya AV blok nedeniyle DDD pacemaker implantasyonu yapılmış 21 hasta dahil edildi. Hastaların elektrofizyolojik ve ekokardiyografik ölçümler pacemaker implantasyonundan hemen sonra, 1. ayda ve 3. ayda yapıldı. Pacemaker implantasyonunu takiben ilk ayda P dalgasında istatistiksel olarak anlamlı artış olduğunu ve bu artışın daha sonraki aylarda devam etmediği görüldü. Pacemaker implantasyonunu takiben atrial ERP değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı olarak ilk ayda kısalmakta olduğu ve bu değerdeki düşüşün 3. ayda da devam ettiği saptandı. Sol atrial volumdeki değişiklik ilk ayda istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde artmakta olduğu fakat 1. ay ile 3. ay arasında bu artışın devam etmediği tespit edildi. Sonuç olarak çalışmamızda DDD pacemaker implantasyonu yapılmış hastalarda elektriksel ve ekokardiyografik remodelling'in implantasyonu takiben ilk aydan itibaren oluştuğu ve 1. aydan sonra da devam ettiği gösterildi.
Özet (Çeviri)
In our study, we examined the basal values of P wave length, atrial ERP and atrial volume, and its change over time in patients who underwent DDD pacemaker implantation. 21 patients who underwent DDD pacemaker implantation due to AV block were included in the study. Electrophysiological and echocardiographic measurements of the patients were made immediately after pacemaker implantation, at 1 month and at 3 months. It was observed that there was a statistically significant increase in P wave in the first month following pacemaker implantation and this increase did not continue in the following months. Following Pacemaker implantation, atrial ERP values were found to be statistically significantly shorter in the first month and the decrease in this value continued in the third month. It was determined that the change in left atrial volume increased statistically significantly in the first month, but this increase did not continue between the 1st and 3rd months. As a result, it was shown in our study that electrical and echocardiographic remodeling occurred in the first month after implantation and continued after the first month in patients who underwent DDD pacemaker implantation.