İmplante edilebilir kardiyak elektronik cihaz (İEKEC) implante edilmiş hastalarda triküspit yetmezliği gelişiminin ekokardiyografik olarak incelenmesi
Echocardiographic evaluation of tricuspid regurgitation development in patients implanted with implantable cardiac electronic device
- Tez No: 960917
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÖZERKAN ÇAKAN, DOÇ. DR. EVRİM ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: İmplante Edilebilir Kardiyak Elektronik Cihaz (İEKEC) uygulanmış hastalarda trisküspit yetmezliği (TY) gelişiminin sıklığını, bu yetmezliğin ekokardiyografik özelliklerini ve klinik sonlanımlar üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif kesitsel çalışmaya, 2015–2023 yılları arasında Ege Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'nde İEKEC (kalıcı pacemaker, implante edilebilir kardiyoverter defibrilatör veya kardiyak resenkronizasyon tedavisi) implante edilen ve takip verilerine ulaşılabilen 303 hasta dahil edilmiştir. Hastaların İEKEC implantasyonu öncesi ve sonrası 1. yılda yapılan ekokardiyografik değerlendirmeleri incelenmiştir. İEKEC implantasyonu sonrasında, TY gelişen ve gelişmeyen gruplar klinik ve demografik değişkenler açısından karşılaştırılmıştır. Ayrıca mortalite ve hospitalizasyon gibi sonlanımlar değerlendirilmiş, TY gelişimiyle ilişkili faktörler analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen, İEKEC implantasyonu yapılmış 303 hastanın %34.0'ında implantasyon sonrası TY şiddetinde artış, %10.9'unda azalma, %55.1'inde ise değişiklik gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the incidence of the development of tricuspid regurgitation(TR) in patients with Cardiac Implantable Electronic Devices (CIEDs), its echocardiographic features and its impact on clinical outcomes. Materials and Methods: This retrospective cross-sectional study included 303 patients who underwent implantation of CIEDs (permanent pacemaker, implantable cardioverter defibrillator or cardiac resynchronization therapy) in the Cardiology Clinic of Ege University Hospital between 2015 and 2023 and whose follow-up data were available. Echocardiographic evaluations of the patients before and 1 year after CIEDs implantation were analyzed. After CIEDs implantation, the groups with and without TR were compared in terms of clinical and demographic variables. In addition, outcomes such as mortality and hospitalization were evaluated and factors associated with the development of TR were analyzed. Results: Of the 303 patients with CIEDs implantation included in the study, 34.0% had an increase in TR severity after implantation, 10.9% had a decrease, and 55.1% had no change.