Kardiyak implante edilebilir elektronik cihaz takılan ve başlangıç sinüs nod fonksiyonları normal olan hastalarda atriyal elektrod varlığının ve atriyal pacıng oranlarının sinüs nod fonksiyonlarına olan etkisinin araştırılması
- Tez No: 962332
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ERMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma başlangıçta sinüs nod fonksiyonu normal olan ve sinüs nod disfonksiyonu endikasyonu dışında diğer endikasyonlar nedeniyle atriyal 'lead'i bulunan kardiyak implante edilebilir elektronik cihaz takılmış hastalarda zamanla sinüs nod disfonksiyonu gelişip gelişmediğini değerlendirilmek için tasarlanmıştır. Sinüs nod fonksiyonu sinüs nod toparlanma zamanı (SNTZ) ve düzeltilmiş sinüs nod toparlanma zamanı (dSNTZ) hesaplanarak değerlendirilmiştir. Medtronic programlayıcı cihazı ile 6 aylık periyotla 2 ayrı vizitte, sağ atrium ilk olarak 600 msn ve sonrasında sırasıyla 500, 400 msn uzunluğundaki kardiyak siklüslerle 30'ar saniye pace edilerek SNTZ ve düzeltilmiş SNTZ hesaplandı. Ayrıca atriyal ve ventriküler pace oranı ile sinüs nod toparlanma zamanı arasındaki ilişki de incelendi. Çalışmamız tek merkezli, prospektif, gözlemsel bir klinik çalışmadır. Çalışma kapsamında farklı sebepler ile kalp pili implantasyonu gerçekleştirilmiş yüz hastanın demografik, klinik ve laboratuvar test değerleri retrospektif olarak incelendi. İncelemede hastaların klinik ve demografik özellikleri değerlendirildi. Bunun ardından altı aylık izlem sonucunda hastalar düzeltilmiş sinüs nod toparlanma zamanı değerlerinin (dSNTZ) 550 msn'den büyük veya küçük olmasına göre gruplandırılarak endikasyonlar, komorbit hastalıklar, klinik ve demografik dağılımın nasıl değiştiği gözlemlendi. Elde edilen bulgular göstermektedir ki atriyal 'lead'i bulunan kardiyak implante edilebilir elektronik cihaz bulunan hastalarda takip süresinde dSNTZ değerinin 550 msn üzerinde olan hasta sayısında istatistiksel olarak anlamlı artış gözlemlendi (p0,05), ancak kardiyak cihaza göre aynı mutlak farklılık değerlendirildiğinde ise istatistiksel olarak anlamlı farklılık elde edilmese de DDD-ICD takılan grubun (67±1064), CRT-D (97,78±26,71) ve DDD-PACE (112,7±10,54) gruplarına göre daha düşük olduğu saptandı. Sonuç olarak, atriyal 'lead'i bulunan kardiyak implante edilebilir elektronik cihaz bulunan hastalarda sinüs nod disfonksiyon gelişme riski artmıştır. Bu sebeple implante edilebilir kardiyak elektronik cihazlar sinüs nod disfonksiyonu gelişmesi için bir öngördürücüdür. Yüksek atriyal pacing oranının olması durumunda, sinüs nod disfonksiyon sıklığı düşük iken yüksek ventriküler pacing olan hastalarda sinüs nod disfonksiyonu gelişme riski atmıştır. AV tam blok nedeniyle pacemaker takılmış hastalarda zamanla sinüs nod disfonksiyonu görülme sıklığı daha fazla gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to assess whether sinus node dysfunction develops over time in patients with cardiac implantable electronic devices (CIEDs) who have an initially normal sinus node function and have atrial 'lead's placed for indications other than sinus node dysfunction. Sinus node function was evaluated by calculating sinus node recovery time (SNRT) and corrected sinus node recovery time (cSNRT). Using a Medtronic programmer device, SNRT and corrected SNRT were measured at two separate visits over a six-month period by pacing the right atrium with cardiac cycles of 600 ms, followed by 500 ms, and 400 ms at 30-second intervals. Additionally, the relationship between the atrial and ventricular pacing rates and sinus node recovery time was also explored. This study is a single-center, prospective, observational clinical study. In the study, the demographic, clinical, and laboratory test values of 100 patients who had undergone pacemaker implantation for various reasons were retrospectively analyzed. Clinical and demographic characteristics were assessed, and then, based on the six-month follow-up, patients were grouped according to whether their corrected sinus node recovery time (cSNRT) was greater than or less than 550 ms. Changes in indications, comorbidities, and clinical and demographic distributions were observed. The findings indicate that in patients with cardiac implantable electronic devices and atrial 'lead's, there was a statistically significant increase in the number of patients with cSNRT values above 550 ms over the follow-up period (p 0.05). However, although the differences according to the type of cardiac device were not statistically significant either, the group with a DDD-ICD device (67±1064) showed lower values compared to the CRT-D (97.78±26.71) and DDD-PACE (112.7±10.54) groups. In conclusion, in patients with cardiac implantable electronic devices and atrial 'lead's, the risk of developing sinus node dysfunction has increased. Therefore, implantable cardiac electronic devices can be considered a predictor for the development of sinus node dysfunction. In patients with a high atrial pacing rate, the frequency of sinus node dysfunction is low, while in patients with high ventricular pacing, the risk of developing sinus node dysfunction has increased. In patients with pacemakers implanted due to AV complete block, the frequency of sinus node dysfunction has been observed to increase over time.