Mersin'de otopark sorunu ve alternatif otopark çeşitleri
Parking problem and alternative parking types in Mersin
- Tez No: 611284
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Şehrimizde ve ülkemizde ulaşım alanında en çok yaşanan problemlerden birisi otopark sorunudur. Bu sorun bölgelerin planlanırken, doğru şekilde hareket edilmemesinden, gerekli alanların bırakılmamasından hatta var olan alanların da farklı amaçlar için kullanmasından kaynaklanmakla beraber ciddi oranlarda artan araç sayısı ve ilimiz özelinde yaşanan göçler ve öngörülemeyen sebeplerden dolayı giderek etkisini hissettirmekte ve problem yaratmaya devam etmektedir. Şehrimiz özelinde ise belirli bölgelerde yaşanan nüfus yoğunlaşması ve artan talep karşısında yeterli otopark alanlarının bırakılmaması sonucu kapalı, açık ve çeşitli otopark türlerine ihtiyaç artmıştır. Şehrimizde yapılan Ulaşım Master Planı, 1/100.000 ve 1/5000'lik planlar ile şehrin ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar yapıldığı, sonuca ulaşacak pratik, ekonomik ve uygulanabilir çözümler düşünüldüğü uzmanlar tarafından ifade edilmiştir. Yapılan bu araştırma ve incelemelerde 'Otopark Çeşitleri' ile ilgili çoğunlukla kalabalık şehirlerde gerekliliğinden, şehrimizde yaşanan yoğun nüfus artışına bağlı olarak ve yaşanan gelişim neticesinde otoparklara yeterli düzeyde önem verilmediği, yapılacak çalışmalarda geç kalındığı ve bu çalışma ile pratik ve ekonomik çözümler sunulacağı kanaatindeyim. Mersin'in jeopolitik konumu nedeniyle ülkemizin çok önemli bir kenti olması ve şehir değerini arttıracak, kent için önemli bir sorun olan otopark sorununa alternatif üretebilecek bir çalışma olacağını düşünmekteyim.
Özet (Çeviri)
One of the most common problems in transportation in our city and in our country is the parking problem. While this problem arises from the fact that the regions are not being acted correctly, not leaving the required areas or even using them for different purposes while planning the regions, the number of vehicles and the immigration experienced in our province and the unpredictable causes of the province are becoming increasingly felt and causing problems. As a result of the population concentration in certain regions and the lack of sufficient parking spaces in the face of increasing demand, the need for indoor, outdoor and various types of parking has increased. It was stated by the experts that the Transportation Master Plan in our city, with the plans of 1 / 100.000 and 1/5000, studies were carried out in line with the needs of the city and practical, economic and applicable solutions were considered. In these researches and investigations, I think that the parking lot types are not given sufficient importance due to the necessity in the crowded cities, due to the intensive population increase experienced in our city and as a result of the development, it is late in the studies to be done and this study will provide practical and economic solutions. I think that Mersin will be a very important city in our country due to its geopolitical location and it will increase the value of the city and produce an alternative to the parking problem which is an important problem for the city.