Fotovoltaik güç sistemleri performansına kar etkisinin modelleme ile incelenmesi
Analysis of the snow effect on the photovoltaic power systems' performance by modeling
  1. Tez No: 611297
  2. Yazar: KADRİYE MERVE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SARPTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı yaygınlaşırken, fotovoltaik güç sistemlerinin uygulama alanlarını arttırmaya yönelik birçok araştırma ve geliştirme çalışması yürütülmektedir. Özellikle verimlilik ve verimliliği etkileyen sistem parametreleri üzerine yürütülen araştırmaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmada, kar yağışının fotovoltaik güç sistemleri üretim değerleri üzerine etkileri incelenmiştir. Yaygın olarak kullanılmakta olan simülasyon programlarında kar yağışlarından sonraki günlerde panel yüzeyinde biriken ve üretimin gerçekleşmesine engel olan kar yükü ihmal edilmektedir. Çalışma kapsamında, yoğun kar yağışının görüldüğü Erzurum ilinde kurulu bir fotovoltaik güç sisteminin iki yıl boyunca gerçekleştirdiği üretim değerleri ile santral fizibilite raporlarının hazırlanmasında kullanılan bir simülasyon programının tahmini verileri karşılaştırılarak anlamlı bir bağlantı kurulmaya çalışılmıştır. Kısıtlı veriler ışığında elde edilen sonuçlara göre, kar modeli ile yeniden yorumlanan bir gün için, toplam günlük üretim değerleri ele alındığında simülasyonun ilk sonuçlarına kıyasla %90 oranında gerçek üretim değerine yakınlık elde edilmiştir. Ancak bu sonucun veri setinde yalnızca bir güne karşılık geldiği, farklı günlerde modelin önemli sapmalar gösterdiği unutulmamalıdır. Kar yağışı ve yüzeyde kalma süresini etkileyen birçok iklimsel parametre olduğu için çalışma sonucunun belirlenmiş santral için yerel bir değerlendirme olduğu atlanmamalıdır.
Özet (Çeviri)
While the use of renewable energy sources is becoming widespread, many research and development studies are carried out to increase the application areas of photovoltaic power systems. In particular, research on system parameters affecting productivity and productivity is increasing every passing day. In this study, effects of snowfall on production values of photovoltaic power systems were investigated. In the simulation programs, which are commonly used, the snow load accumulated on the panel surface in the days following the snowfall is prevented. Within the scope of this study, a meaningful connection was tried to be established by comparing the production values of a photovoltaic power system established in Erzurum province where heavy snowfall is observed and the estimated data of a simulation program used in the preparation of power plant feasibility reports for two years. According to the results obtained in the light of limited data, for a day reinterpreted with the profit model, when the total daily production values are considered, 90% proximity to the actual production value is obtained compared to the initial results of the simulation. However, it should be kept in mind that this result corresponds to only one day in the data set and the model shows significant deviations on different days. Since there are many climatic parameters that affect snowfall and residence time, it should not be overlooked that the result of the study is a local assessment for the designated plant.