Fotovoltaik panelin performansına etki eden faktörlerin araştırılması
Research on factors affecting performance of a photovoltaic panel
  1. Tez No: 522462
  2. Yazar: MUHAMMET RAŞİT SANCAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sanayi devrimi sonrası, gerçekleşen teknolojik gelişmelerle birlikte elektrik tüketimi artmış ve bu tüketimin karşılanması için çeşitli elektrik üretim sistemleri geliştirilmiştir. Elektrik üretim sistemleri arasında hem yenilenebilir olması hem de kurulumunun kolay olması sebebiyle fotovoltaik panel sistemleri hızlı bir şekilde yaygınlaşmıştır. Yaygın kullanımla beraber panellerin performanslarına etki eden faktörler büyük önem kazanmıştır. Bu faktörlerden bazıları tozluluk, sıcaklık, rüzgâr, nem ve ışınım faktörleridir. Tüm bu faktörler, panellerde akım veya gerilim kayıplarına ve bunun sonucunda da panel güç üretiminde düşüşlere sebep olurlar. Bu çalışmada fotovoltaik panelin performansına etki eden faktörlerden sıcaklık, rüzgâr, ışınım, nem ve tozluluk faktörleri araştırılmıştır. Laboratuvar ortam koşullarında yapılan incelemelerin sonucunda, 115 gram/m2 toz yoğunluğunda fotovoltaik panel performansının %94 seviyelerinde azalma gösterdiği tespit edilmiştir. Çevre hava koşullarında yapılan araştırmalarda, nem faktörünün %3.9 oranında, rüzgâr ve sıcaklık faktörünün %4 oranında, tozluluk faktörünün %8 oranında fotovoltaik panel performansını azalttığı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the aftermath of the industrial revolution, electricity consumption has increased due to the technological advancements and in order to meet this level of energy consumption, various electricity generation systems have been developed. Photovoltaic panel systems have become widespread because these systems are not only easy to install but also generate renewable energy. The factors that affect the performance of the panels have become very important following the widespread use. Some of these factors are dustiness, temperature, wind, humidity and radiation. All of these factors lead to current or voltage losses on the panel, which in turn causes panel power generation to decrease. In this study, factors of temperature, wind, radiation, humidity and dustiness were analyzed. As a result of examinations conducted under laboratory conditions, it was determined that the photovoltaic panel performance decreased by 94% at a dust density of 115 g / m2. In ambient weather studies, it has been estimated that the humidity factor decreases the photovoltaic panel performance 3.9%, the wind and temperature has a reducing impact of 4% while the dustiness causes a decrease of 8%.