Karotenoid üreten mayaların izolasyonu ve identifikasyonu
Isolation and identification of carotenoid producing yeast
  1. Tez No: 611299
  2. Yazar: NURAY ERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNİYE TANSEL YALÇIN, PROF. DR. MUSTAFA OSKAY, DOÇ. DR. ÖZLEM ABACI GÜNYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışmasında, karotenoidler doğal olarak meydana gelebilen lipitte çözünür pigmentlerdir. Yaygın olarak mikroorganizmalarda ve bitkilerde sarı, turuncu, kırmızı renkleri gösteren doğal pigmentlerdir. Bitkilerden ve mikrobiyal kaynaklardan elde edilmektedir. Endüstriyel olarak karotenoidler, farmasötiklerde, nutrasötikler ve hayvan yemi katkı maddelerinde ayrıca kozmetik ve gıdalarda renklendirici olarak kullanılmaktadır. Karotenoidlere ilgi son yıllarda insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı artmıştır. Çeşitli substratları karotenoid pigmentlere dönüştürebilen mikroorganizmaların potansiyeli ilgi çekmektedir. Son zamanlarda mikrobiyal fermantasyon ile doğal karotenoid üretimine oldukça talep artmıştır. Çeşitli semtlerden farklı ortamlardan alınan 5 toprak örneğinden 13 maya izole edilmiştir. Karotenoid ürettiği şüphesiyle kırmızı, turuncu, pembemsi pigment üreten 5 izolat ile çalışmaya devam edilmiştir. Araştırmada, karotenoid üretici olarak belirlenen izolatların genotipik tanılamaları 26S rDNA PCR ile yapılmıştır. Yapılan tanılamalar sonucunda 4 adet Rhodotorula mucilaginosa 1 adet Cystobasidium slooffiae tanılanmıştır. Bu strainler içerisinde en iyi toplam karotenoid miktarı Rhodotorula mucilaginosa olarak tanılanan TEM NE6 straini tarafından 1,26 µl/L üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, carotenoids are liposoluble pigments that can exist naturally. They are natural pigments that give pink, orange and red colors commonly to microorganisms and plants. They are acquired from plants and microbial sources. Carotenoids are industrially used in pharmaceutics, nutraceuticals, animal feed preservatives and additionally in cosmetics and food as a colorant source. The interest in carotenoids has increased in recent years due to their positive effects on human health. The potential of microorganisms that can convert various substrates into carotenoid pigments attract attention. Lately, producing carotenoids naturally with microbial fermentation has been demanded increasingly. Carotenoid producing yeast types are defined and 13 yeasts are isolated from 5 soil samples taken from various environments in various cities. The study with 5 isolates that produce red, orange and pinkish pigments are continued as they are suspected to produce carotenoids. In the study, genotypic identification of carotenoid-producing isolates was performed by 26S rDNA PCR. As a result, 4 Rhodotorula mucilaginose and 1 Cystobasidium slooffiae were identified. Among these strains, the best total amount of carotenoid was 1.26 µl/L produced by TEM NE6 strain, which was identified as Rhodotorula mucilaginosa.