Tohuma kaplanan Trichoderma spp.'nin hıyarda Fusarium solgunluğuna etkilerinin araştırılması
The effects of seed coating with Trichoderma spp. on Fusarium wilt of cucumber
- Tez No: 611300
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN KINAY TEKSÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tohumluk Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hıyar bitkisinde önemli verim kayıplarına neden olan Fusarium solgunluğu (Fusarium oxysporum f. sp. cucumerinum, FOC) ile kimyasal mücadelede başarılı sonuçlar alınamamaktadır. Bu nedenle biyolojik savaşım çalışmaları ve Trichoderma türleri ön plana çıkmaktadır. Yapılan bu tez çalışmasında, iki farklı Trichoderma citrinoviride izolatının FOC'a karşı etkilerinin belirlenmesi için hıyar tohumlarına kaplama ve priming uygulamaları yapılmıştır. Her uygulama sonrasında tohum çimlenme oranları belirlenmiştir. Trichoderma ile kaplama yapılan hıyar tohumlarında çimlendirme testinde, priming (CMC) uygulaması sonrası çimlenme oranları oldukça düşük bulunmuştur. En yüksek çimlenme priming (CMC)+polimer kaplama P25 uygulamasında %84 saptanırken, bunu aynı uygulamanın P18 izolatı ile olanı izlemiştir. İklim odası koşullarında gerçekleştirilen denemeler sonucunda, T. citrinoviride P18 ile yapılan priming (CMC)+polimer uygulamasında, hastalık gelişimi %18,75 olarak saptanmıştır ve %57,34 oranında etkililik gözlenmiştir Doğrudan tohum kaplama uygulamasında, hastalık gelişimi her iki izolat için %29,17 olarak belirlenmiş ve %33,33 ile en düşük etki oranına sahip olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak, Trichoderma'nın, Fusarium solgunluğu hastalığına karşı etkili olduğu görülmektedir ve önceki yapılan çalışmalardaki hipotezleri desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The chemical control with Fusarium wilt (Fusarium oxysporum f. sp. cucumerinum, FOC), which causes significant yield losses in cucumber plant, does not given successful results. Therefore, biological control studies and Trichoderma species gain importance. In this thesis study, the effects of two different Trichoderma citrinoviride isolates against FOC were applied to cucumber as seed coating and pre-germination (priming) applications. Seed germination rates were determined after each applications. In germination test of cucumber seeds coated with Trichoderma isolates, the germination rates after priming (CMC) application were found very low. The highest germination was detected on priming (CMC) + polymer coating of P25 isolate application by 84%, followed by the P18 isolate of the same application. As a result of the experiments carried out under climate conditions, the disease development was determined as 18.75% and 57.34% efficiency was observed on priming (CMC) + polymer application with T. citrinoviride P18. In directly seed coating with T. citrinoviride isolates applications, the disease development was determined as 29.17% for both isolates and the lowest efficacy rate was observed with 33.33%. As a result of studies, Trichoderma appears to be effective against Fusarium wilt disease and supports hypotheses in previous studies.