Visible light communication system using 4x1 WDM
4x1 WDM kullanan görünür ışık iletişim sistemi
  1. Tez No: 611305
  2. Yazar: MUSTAFA IHSAN MUSTAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bir taşıyıcının görünür ışığını kullanarak mesajı ileten bir kablosuz teknoloji Görünür Işık İletişimi'dir (VLC). Kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere üç temel renk beyaz ışığı gösterir. Bu renkler çok renklidir ve kendi renkleri ile farklı dalga boylarında çalışırlar. Farklı bilgi sinyalleri, dalga boyunu Multiplexing Division (WDM) ile LED'leri kontrol eder ve tek bir optik multiplexed veri akışına dönüştürülür. Bu optik veri akışı farklı renklere veya dalga boylarına bölünür ve alıcı eldeki renk filtreli görüntü sensörleriyle şifresi çözülür. WDM bilgisi sayesinde daha yüksek veri hızı paralel bir bakış açısıyla elde edilebilir. Bu belgede, OptiSystem yazılımı 4x1 WDM tabanlı bir VLC şeması göstermektedir. Elde edilen bilgi hızı, 3x10-8 Bit Hata Oranı (BER) olan 100 Mbps'ye kadardır.
Özet (Çeviri)
A wireless technology that transmits the message by using a carrier's visible light is Visible Light Communications (VLC). Three fundamental colors, red, green and blue, show the white light. These colors are multi-colored and operate at different wavelengths with their respective colors. Different information signals control LEDs by the Wavelength Multiplexing Division (WDM) and are converted into a single optical multiplexed data stream. This optical data stream is split into distinct colors or wavelengths and is then decrypted with the image sensors with a color filter in the receiving hand. The higher data rate may be achieved from a parallel point of view thanks to WDM information. In this document, the OptiSystem software shows a 4x1 WDM based VLC scheme. The information rate achievable is up to 100 Mbps, which has a 3x10-8 Bit Error Rate (BER).