Taş ocaklarında doğaya yeniden kazandırma: Ankara Kıbrıs Köyü Kalker Ocağı örneği
Reclamation of quarries, Ankara, Kıbrıs Village Limestone case
- Tez No: 611307
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KUTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı, açık ocak maden sahalarından olan taş ocaklarının doğaya yeniden kazandırma kapsamında değerlendirilmesidir. Bu kapsamda; Uğural İnşaat Turizm Petrol Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından işletilen, Ankara ili, Mamak ilçesi, Kıbrıs Köyü Mahallesi'nde bulunan kalker ocağı işletmesi araştırma alanı olarak seçilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda araştırma alanına ilişkin veriler toplanmış, hazırlanacak olan öneri peyzaj tasarım projesine altlık oluşturması açısından çalışma sahasından toprak örnekleri alınmış ve alınan örneklerin analizleri için laboratuvar çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, çalışma alanının doğaya yeniden kazandırılmasına yönelik önerilerde bulunulmuş, kullanıma yönelik alan kullanım kararı geliştirilmiştir. Oluşturulan doğal ve kültürel peyzaj değerleri haritaları, gerçekleştirilen analizler, ortaya konulan planlama yaklaşımı ve plan kararı doğrultusunda arazi özellikleri de dikkate alınarak belirlenen alanlar için öneri peyzaj tasarım projesi ve görsel modeller hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, is to evaluate the quarries, one of the types of open pit mining sites, within the scope of regaining to nature. Within this context; Uğural Construction Tourism Petroleum Industry and Trade Inc. Limestone quarry located in the village of Kıbrıs Köyü in Mamak district of Ankara province was selected as the research area. In parallel with the aim of the research, data about the research area were collected and soil samples were taken from the study area in order to form a basis for the proposed landscape design project and laboratory studies were conducted for the analysis of the samples taken. In line with the findings of the study, suggestions were made for regaining the study area to nature and a land use decision was developed. A proposed landscape design project and visual models were prepared for the designated areas selected in accordance with the created natural and cultural landscape values maps, the analyzes, the planning approach and the land characteristics.