Kentsel akarsu kenarı yeşil yollarında peyzaj planlama ve tasarım yaklaşımları: Çankırı Tatlıçay örneği
Landscape planning and design approaches on urban river side greenways: Çankırı Tatlıçay case
  1. Tez No: 611308
  2. Yazar: FERHAT ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT PEKİN TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Akarsu kıyıları suya yakın olma, verimli topraklara sahip olma gibi özellikleri ile tarih boyunca yerleşim amaçlı olarak tercih edilen ilk alanlar olmuştur. Gün geçtikçe kentsel alanda kalan akarsuların artan bozulmalarını en aza indirmek ve akarsuları rehabilite etmek amacı ile çeşitli çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmalardan biri de yeşil yollardır. Bu çalışma kapsamında yeşil yolların ortaya çıkışı ve gelişimi, yeşil yol kavramı, yeşil yol çalışmalarının yurtdışı örnekleri incelenmiş kentsel alanlarda akarsu kıyılarının yeşil yol olarak kullanımının önemi ortaya konmuştur. Bu bağlamda Çankırı Tatlıçay'ın doğal ve kültürel peyzaj özellikleri analiz edilmiş, analizler sonucunda yeşil yol güzergâhı planlanmıştır. Planlanan yeşil yol güzergâhı üzerinde ve yakın çevresinde analizler ve gözlemler sonucunda taşkın riski ve akarsu kıyı yönetmeliği göz önünde bulundurularak yeşil bir yol sistemi oluşturmak amacı ile tasarım odakları belirlenmiştir. Bu odaklar üzerinde, planlama sonucuna göre tasarım önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
River bank have been the first areas preferred for settlement purposes throughout history with their characteristics such as being close to water and having fertile soil. Various studies are carried out with the aim of minimizing the increasing degradation of the remaining rivers in urban areas and rehabilitation of the rivers. One of these works is the greenways. In this study, the emergence and development of greenways, the concept of greenways, oversees examples of greenway studies have been examined, the importance of the use of river banks as greenways in urban areas has been revealed. In this context, the natural and cultural landscape characteristics of Çankırı Tatlıçay were analyzed and as a result of the analyzes, a greenway route was planned. As a result of analysis and observations on and around the planned greenway route, design focal points were determined in order to create a greenway system by considering flood risk and river bank regulations. Based on these results, a design proposal was developed according to the planning result.