Monitoring system based on bluetooth mesh sensor network
- Tez No: 611310
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kablosuz algılayıcı ağlardaki güvenlik, özellikle İnternet üzerinden düşünme aracı (IOT) uygulamalarında odaklanılması gereken en önemli şeylerden biridir. Son beş yılda, sensör ağı uygulamaları artmıştır, çünkü bu sensör ağları (akıllı konut evleri ve ticari bina, tıp, tarım, vb.) Gibi yaşamın her alanında yer almaktadır. Bu yazıda, Bluetooth ağını temel alan ticari binaları korumak için uygulanacak yeni bir sensör ağı tasarladık. BİZE HC 06 Bluetooth tipini kullandık, çünkü düşük enerji tüketimi ve 100 m iletişim mesafesi olan bu Bluetooth türü. Bu ağ güvenliği, Arduino Nano'yu mikrodenetleyici olarak kullanarak kontrol edilebilen kontrol kameralarına sahip bir dizi hareket sensörü içerir. Hareket sensörünün temel özellikleri sadece insan içindir ve Arduino Nano açık kaynaklı bir mikrodenetleyicidir. Bu kağıdın asıl avantajı, kontrol videoları kaydetmek için düşük depolama kapasitesine sahip ucuz bir Bluetooth sensör güvenlik ağı tasarımı yapmaktır.
Özet (Çeviri)
The security in wireless sensor networks is one of the most important things to focus on, especially in Internet of thinking instrument (IOT) applications. In the last five years the sensor network applications have increased because, these sensor networks are involved in all aspects of life, such as (smart residential houses and commercial building, medicine, agriculture, …. etc.). In this paper, we designed a new network of sensors to be applied to protect the commercial buildings based on the Bluetooth network. WE used Bluetooth type HC 06, because this type of Bluetooth with low energy consumption and 100 m communication distance. This network security contains a set of motion sensors with control cameras which can be controlled by using the Arduino Nano as a microcontroller. The main properties of the motion sensor are only for human and Arduino Nano is an open source microcontroller. The main advantage of this paper is to design of a cheap Bluetooth sensor security network with low storage capacity in terms of recording control videos