Bluetooth aracılığı ile mobil ortamda sağım makinesinin nabız ve süt miktarı verilerinin izlenmesi
Monitoring milking machine's pulse and milk weight datas on mobile platform via bluetooth
- Tez No: 410849
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FATİH ÇAĞLAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ülkemizde süt üretiminin en önemli kaynağını süt sığırcılığı oluşturmaktadır. Süt sığırcılığında süt sağımı dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Günümüz teknolojik şartlarına göre, uluslararası standartlarda sağım işlemi yapabilmek için önemli düzeyde teknik bilgi, ekipman, donanım ve yazılım, uygun altyapı ve yetişmiş personelin bir arada olması gerekmektedir. Bu süreci oluşturan parçalarda bir aksaklık olduğunda süt sağım performansı önemli ölçüde azalmaktadır. Süt sağım sistemlerinin kontrolü ve izlenmesi ile ilgili çalışmalar incelendiğinde, en fazla hata kaynağının insan işgücü olduğu bilindiğinden genellikle başarının arttırılması için bilgisayar ve yazılımdan oluşan sistemler üzerinde çalışıldığı görülmüştür. İnsan işgücünü büyük ölçüde azaltan süt sağım makineleri sağım işletmelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Süt sağılırken makine ekipmanının canlı bir hayvana takılması nedeniyle sürecin izlenmesi gerekmektedir. Süt veriminin izlenmesi ve kaydedilmesi için süt sağım makinelerine adapte edilmiş veri toplama sistemleri uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bu sistemlerden alınan verilerin ilgili hayvanın meme sağlığının korunması ve süt veriminin sürdürülmesine yönelik kullanılmasının gerekli olduğu bilinmektedir. Yapılan çalışmalar incelendiğinde bu sistemlerin kullanışlı olmadığı ve birbirlerinden bağımsız çalışan sistemler olduğu görülmüştür. Bu çalışmada, süt sağım makinesine adapte edilmiş, bir gömülü yazılımlı elektronik sistemin yardımıyla vakum ve ağırlık sensörlerinden veri toplayan ve Bluetooth protokolü üzerinden Android işletim sistemli mobil cihazlara verilerin aktarılmasını ve istenildiği zaman kontrol edilmesini, verim grafiklerinin çıkarılmasını ve süt sağımının mobil bir cihaz üzerinden izlenmesini amaçlayan bir yazılım paketi Java programlama dili kullanılarak geliştirmiştir. Bu geliştirilen mobil yazılım ile gerekli verilerin standartlara göre kayıt edilmesi ve süt sağım sürecinin sürekli izlenmesinin kolaylaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our country the most important source of milk production is constituted by dairy farms. Milking is one of the main issues in dairy farms. According to today's technological conditions, since a significant level of technical knowledge is necessary to do milking process in international standards, international standards and equipment (hardware and software) should be a combination of appropriate infrastructure and well trained personnel. Milking performance dramatically decreases in case a problem is occurred in the process. When the related studies are investigated, generally systems consisting of computer and software have been studied for efficient milking, since the fact that the most significant errors are caused by human labor. Milking machines that greatly reduce human labor are widely used in milking enterprises. Due to the installation of milking machine onto an alive animal, milking machine needs to be monitored while milking. Different milking machines with data collection system, which is used for monitoring and recording of the milk production system, have been used for many years. According to the data obtained from those systems, it is known that these systems should be used depending on the breast health and milking efficiency of the relevant milking animal. Based on the relevant studies, it has been observed that these systems are not practical and they are not working dependently to a center. In this study, three abilities of a software package have been developed to record and monitor milking process using Java programming language. These abilities are; to collect data from an embedded-software controlled electronic device which has vacuum and weight sensors for recording data of milking process, to communicate using Bluetooth protocol for exchanging data to mobile devices with the Android operating system, to dominate milking process any time and to show milking process on mobile device. By means of this developed mobile software, these following facts have been simplified and eased: recording of necessary data based on the standards, monitoring of the milking process.