Manisa ili Kula ilçesi Camicedit mahallesi tarihi yerleşim dokusunun incelenmesi, koruma - geliştirme önerisi
Research on historical urban pattern of Camicedit neighborhood Kula district in Manisa and proposes of protection and development
  1. Tez No: 611320
  2. Yazar: ASLI DİZMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE IŞIK AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Manisa ili Kula ilçesinin tarihi kent dokusunun mevcut durumunu inceleyerek değerlendirmek, korunması ve geliştirilmesine katkı sağlamak için öneriler oluşturmaktır. Altı bölümden oluşan tezin; birinci bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi anlatılmıştır. İkinci bölümde Kula ilçesinin genel tanıtımı yapılmış; yerleşim alanının coğrafi konumu, fiziksel özellikleri ve sosyal nitelikleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; çalışma alanının mimari, fiziksel ve sosyal analizleri yapılmış, ada ölçeğinde tipolojik verileri çıkarılmıştır. Dördüncü bölümde; çevre ve yapılar; potansiyelleri ve problemleri ile; mimari, sosyal ve fiziksel analizler doğrultusunda değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde Kula ilçesinin mimari ve kültürel değerlerini, koruma ve geliştirme adımları için; prensip, karar ve öneriler belirtilmiştir. Altıncı bölüm olan sonuç bölümünde yapılan çalışma değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine and evaluate the current state of the city patterns of the Kula district, Manisa and to develop proposals to contribute to its preservation and development. The thesis consists of six chapters. In the first chapter, the aim, scope and method of the study are explained. In the second chapter; a general introduction to Kula District is made, and geographic location, physical properties and social characteristics of the settlement area are discussed. In the third chapter; the architectural, physical and social analyzes of the study area are made, and the typological data are obtained based on cadastral blocks. In the fourth chapter; environment and structures are evaluated with their potentials and problems towards architectural, social and physical analyzes. In the fifth chapter; principles, decisions and recommendations to protect and improve the architectural and cultural values of Kula district are specified. In the conclusion chapter which is the sixth chapter, the conducted study is evaluated.