Slum upgrading policies as a solution for slum settlements; Peshawar, Taj Abad case in Pakistan
Gecekondu yerleşimlerine ilişkin bir çözüm olarak gecekondu iyileştirme politikaları; Taj Abad örneği, Pakistan, Peshawar
  1. Tez No: 611319
  2. Yazar: ZEESHAN NAZEER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EFSUN EKENYAZICI GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Slum settlements have been a universal problem throughout urban history. But this problem has accelerated rapidly especially for the last two decades in the developing countries and the population living in slum settlements have increased dramatically. World Bank announces that more than 1 billion people were living in slums throughout the world in 2006 and with the same increase it will be doubled in 2030. Since these settlements have been an urban problem, slum upgrading policies have become one of the vital approaches to provide a solution for this major problem. Pakistan, which is the 33rd largest country, is the 5th most populous country in the world with a population exceeding 218 million people in 2019. Karachi, the largest city in the country, is the 3rd city with the number of people living in slums in the world. These numbers show us the dramatic need of the slum upgrading policies in the country. Peshawar is located next to the Afghan border and therefore the housing deficit of the city has been growing quickly because of its increasing population due to the intensive immigration of Afghan people escaping from wars in their country and the military operations around Peshawar. Lack of plans and the uncertainties of housing policies of urban areas of the city that host millions of people quickly turned into“slum settlements”. This study firstly investigates the historical background of slum settlements and points out the need for a proper slum upgrading as a solution for these areas. Giving successful slum upgrading examples, the study also underlines how this approach provides better living conditions for the people. Study secondly investigates the slum settlements of Pakistan as a major urban problem of the country. Focusing on the slum upgrading policies of Pakistan the study gives national slum upgrading examples. Then it puts emphasis on the related problems and developments in Peshawar in order to show the short comings of the policies, the lack of implementation and existing problems. Making an analysis on Taj Abad slum settlement as the case study this thesis also tries to provide some answers for the problems of the slum upgrading policies for the area.
Özet (Çeviri)
Gecekondu yerleşimleri kentleşme tarihi boyunca uluslararası bir problem olmuştur. Bu problem özellikle son yirmi yılda gelişmekte olan ülkelerde hızla artmış ve dolayısıyla gecekondu bölgelerinde yaşayan nüfusun sayısı da dramatik bir biçimde yükselmiştir. Dünya Bankası'nın rakamlarına gore 2006 yılında dünya çapında gecekonduda yaşayanların sayısı bir milyardan daha fazla idi ve bu artış oranıyla 2030 yılında sayı iki katına çıkacak. Gecekondu iyileştirme politikaları kentsel bir problem olan bu yerleşimlere bir çözüm bulmak adına öne çıkan yaklaşımlardan biri olmuştur. Dünyanın yüz ölçümü açısından en geniş 33. ülkesi olan Pakistan, aynı zamanda 2019 yılında 216 milyonu aşan nüfusuyla en kalabalık beşinci ülkedir. Ülkenin en büyük kenti olan Karaçi ise dünyada en fazla gecekondu nüfusunu barındıran üçüncü kenttir. Bu rakamlar bize ülkenin gecekondu iyileştirme politikalarına olan dramatik ihtiyacını gösteriyor. Afgan sınırında yer alan Peşaver kenti ise hem savaş nedeniyle Afganistandan gelen göç hem de Peşavar yakınlarındaki militer operasyonlardan kaçan insanlarla sürekli artan nüfusu nedeniyle önemli bir konut açığı ile karşı karşıya. Planlamadaki açıklar ve konut politikalarındaki belirsizlikler nedeniyle kentin milyonlarca insanı ağırlayan pek çok alanı gecekondu bölgelerine dönüşmüş durumda. Bu çalışma, gecekondu yerleşimleri ile ilgili derinlemesine bir literature araştırması yaptıktan sonra bu yerleşimlerin problemlerine çözüm olması bağlamında gecekondu iyileştirme yaklaşımına olan ihtiyaca dikkat çeker. Bu konuda yapılmış dünya çapında başarılı projeleri örnek veren çalışma bu yaklaşımla insanların nasıl daha iyi yaşam koşulları sağlandığının altını çizer. Çalışma ikinci olarak ülkenin en temel problemi olarak Pakistan'daki gecekondu yerleşimlerine yoğunlaşır. Pakistan'daki gecekondu iyileştirme politikalarına değinen çalışma bu konuda yerel örnekler sunar. Ardından, konu ile ilgili problemleri ve yaşanan gelişmeleri Peşaver kenti üzerinden irdeler. Bu kentte yer alan Taj Abad gecekondu bölgesini alan çalışması olarak ele alan tez, bu yerleşimin problemlerine ve bölgenin gecekondu iyileştime politikaları konusuna ilişkin cevaplar aramaya çalışır.