Rasyona tarçın yağı ilavesinin bazı organik ve konvansiyonel yemlerin rumende parçalanabilme özellikleri üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of cinnamon oil addition to ration on rumen degradability parameters of some organic and conventional feeds
- Tez No: 611329
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN KIRKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, rasyona tarçın yağı ilavesinin bazı organik ve konvansiyonel yemlerin rumende parçalanabilme özellikleri üzerine etkisini naylon torba tekniğinden yararlanarak belirlemektir. Çalışmada enerji kaynağı olarak kullanılan mısır ve buğday ile protein kaynağı olarak kullanılan soya fasulyesi küspesi (SFK) ve kırmızı mercimek gibi yoğun yem kaynaklarının konvansiyonel ve organik formlarının, rasyona tarçın yağı ilave edilerek veya edilmeden kullanılması ile 4, 8, 16, 24 ve 48 s'lik inkübasyon periyodlarında naylon torba tekniği ile elde edilen kuru madde (KM), organik madde (OM), nişasta (Nş) ve ham protein (HP) içeriklerinin rumende parçalanabilirlikleri, parçalanabilirlik parametreleri ve etkin parçalanabilirlikleri ile Nş içeriklerinin rumende etkin parçalanan nişasta (ERDNş) ve parçalanmayan nişasta (UDNş), HP içeriklerinin rumende etkin parçalanan protein (ERDP) ve parçalanmayan protein (UDP) miktarları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the effect of cinnamon oil addition to ration on rumen degradability parameters of some organic and conventional feeds by using nylon bag technique. In the study, rumen degradability of dry matter (DM), organic matter (OM), starch (ST) and crude protein (CP) contents, degradability parameters and effective degradability and effective degradability of starch (EDST) and undegradable starch (UDST), effective degradability of crude protein (ERDP) and undegradable crude protein (UDP) amounts of organic and conventional forms of energy source of maize and wheat and protein source of soybean meal and red lentil were determined by using nylon bag technique according to the 4, 8, 16, 24 and 48 hours incubation periods with and without addition of cinnamon oil to the ration.