Automatic assignment of mesh keywords for articles using information retrieval system for PubMed
PubMed bilgi geri getirim sistemini kullanarak makalelere otomatik anahtar kelime atama
- Tez No: 611328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL ALPKOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırma makalelerine anahtar kelimeler verilmesi çok önemli bir süreçtir. Bu anahtar kelimeler makaleyi doğru bir şekilde tanımlamalıdır. Bu işlemi el ile yapmak zordur ve makalenin yanlış tanımlanmasına neden olabilir. Bu nedenle, bu tezde araştırma makaleleri için otomatik anahtar kelime öneri sistemi tasarladık ve geliştirdik. Geliştirdiğimiz uygulamada, PubMed sistemindeki Medline veri setinin bilgi getirim sistemleri kullanımına dayalı iki farklı koleksiyon tabanlı yöntem kullandık. İlk olarak, önerilen anahtar kelime öneri sistemi, araştırma makalesinin özetini, bilgi getirim sistemi için bir sorgu olarak kabul eder. Daha sonra, bilgi getirim sistemi verilen sorgunun sıralı benzerlik oranına göre bir makale listesi döndürür. Daha sonra, iki farklı yöntem kullanarak bu listeden bir makale kümesi seçtik: k-NN ve t NN. Bu yöntemler sırası ile ilk k tane makale ve benzerlik oranı t'nin eşik değerinden büyük olan makaleleri temsil etmektedirler. Önerdiğimiz sistemi değerlendirmek için, rastgele seçilmiş bin tane makaleyi kullanarak bir dizi denemeler gerçekleştirdik ve sistem sonuçlarını yazarların anahtar kelimeleriyle karşılaştırılmasını sağladık. Elde ettiğimiz sonuçlar, sistemimizin F-ölçütü bakımından %42'den fazla eşleşen anahtar kelimeler önerdiğini bize göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Assigning keywords to research articles is a very important process. These keywords should describe the article properly. Performing this process manually is difficult and may cause an improper description of the article. Therefore, in this thesis, we designed and developed an automatic keyword suggestion system for research articles. In the application we developed two different corpus-based methods by utilizing information retrieval systems using Medline dataset in PubMed. First, proposed keyword suggestion system accepts abstract of the research article as a query to information retrieval system. Next, the information retrieval system returns a list of articles to the given query in ranked order of similarity. Then, we selected a set of documents from this list using two different methods: k-NN and t NN representing the first k documents and documents whose similarity is greater than threshold value of t, respectively. To evaluate our proposed systems, we conducted a set of experiments using randomly chosen a thousand of articles, and provide a comparison of our system results with authors' keywords. The results we obtained showed that our system suggest keywords more than 42% match in terms of F-measure.