Oksidasyon hendeğinde düşük oksijenle nutrient giderimi
Nutrient removal with low oxygen in the oxidation ditch
- Tez No: 611330
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKAN KARADEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada İstanbul'da karbon ve AKM giderimine yönelik yapılmış olan ve biyolojik arıtma sistemi olarak oksidasyon havuzu kullanan iki arıtma tesisinde havalandırma sisteminde yapılan değişiklikler ile sistemin azot ve fosfor giderimine de uygun hale getirilmesi amaçlanmış ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında oksidasyon havuzlarında havalandırma sistemine müdahale edilerek anoksik ve anaerobik bir bölge oluşturulmuş ve sistemin AOA prosesi gibi işletilmesi sağlanmıştır. Havuz hacminin düşüklüğü nedeniyle sistemin tümü zorunlu olarak düşük oksijen koşullarında (
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to make the system of two treatment plants in İstanbul which were desingned for carbon and AKM removal and uses ocidation ditch as biological treatment system suitable for carbon and phosphorus removal with the alterations in ventilation system and the results obtained were evaluated. Within the scope of the study an anoxic and anaerobic zone was formed by interfering in the ventilation system in oxidation ditch and it was provided for the system operate like AOA process. Because of the low ditch volume the entire system was forced to operate under low oxygen (