Plastik taban ile derin altlık sistemlerinin etlik ördeklerde kesim performansı ve et kalitesine etkileri
The effects of plastic slatted floor and deep litter system on the slaughter performance and meat quali̇ty of hybrid pekin ducks
- Tez No: 611339
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ ARDA ERATALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Ördekler kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde dünyada ve ülkemizde dördüncü sırayı almaktadırlar. Zamanla iptidai işletmeler yerine endüstriyel üretim sistemleri içerisinde daha fazla yetiştirilmeye başlanmış olup, ülkemizde de yetiştiriciliği artmıştır. Etleri de lezzetli ve talep gören bu hayvanların üretimi entegre üretim sistemi içerisine 2016 yılında dahil olmuştur. Yeni geliştirilen melez ırkların, performans, et kalitesi bakımından altlık sistemleri ile ilişkilendirilmiş yeterli bilgi olmamasından dolayı bu tez hazırlanmıştır. 96 adet Grimaud Star - 53 Pekin ördeği denemenin hayvan materyalini oluşturmuştur. 4'ü plastik ızgara taban, 4'ü derin altlıklı sisteminde (talaş) olmak üzere 8 deneme bölmesinde yetiştirme yapılmıştır. Yetiştirme dönemi 42 gün sürmüş, sonrasında her bölmeden ikişer adet olmak üzere, 8 tekerrür oluşturacak şekilde kesim yapılmış ve denemede ilgili parametreler için ölçüm ve analizler gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarından elde edilen bilgilere göre, plastik taban üzerinde yetiştirilmiş olan ördeklerde genel anlamda daha yüksek kesim ağırlığı, karkas ağırlığı, karkas randımanı, but oranı, göğüs oranı elde edilmiş olmasına rağmen bu farklılıklar istatistik olarak önemli bulunmamıştır (P > 0.05). Et kalite parametreleri bakımından üzerinde durulan kriterler olarak pişirme kaybı, yenilebilir iç organ ağırlıkları ve pH bakımından da plastik taban üzerinde yetiştirilen ördeklerden elde edilen değerler daha iyi gibi görünmesiyle birlikte, bu farklılıklar da istatistik açıdan önemli bulunmamıştır (P > 0.05). Gözlemlenmiş bir durum da, plastik taban üzerinde yetiştirilen ördeklerin tüylerinin, ayak ve gagalarının daha temiz olduğudur. Bu bulguların sonucunda, plastik taban sistemi de talaş kadar rahatlıkla endüstriyel ördek yetiştiriciliğinde kullanılabilir olup, maliyet ve uzun dönem yetiştiricilik denemeleri ve et kalitesi, ayak sağlığı, genel ekonomi ile birlikte analiz edilerek ayrıntılı çalışmalar yapılması ve detaylı bilgilerin elde edilmesi sektör ve akademik bilgi havuzu için yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Ducks take the fourth place in poultry farming in the world and in our country. Over time, instead of backyard type enterprises industrial production systems began to be grown more. Also in our country the production of these animals, whose meat is also delicious and in demand, was included in the integrated production system in 2016. This thesis was prepared because there is not enough information about recently developed hybrid breeds' performance, meat quality related to litter systems. 96 Grimaud Star - 53 Peking ducks were the animal material of the experiment. Rearing took place in 8 separate pens which 4 of them had plastic slatted floors and 4 of them had deep litter (wood shavings). Rearing lasted in 42 days, and then 8 replicates were slaughtered from each trial two from every pen and measurements and analyses were performed for the related parameters in the experiment. According to the information obtained from the analysis results, although the ducks reared on the plastic slatted floors generally had higher slaughter weight, carcass weight, carcass yield, thigh ratio and breast ratio, these differences were found not to be statistically significant (P > 0.05). Although meat quality parameters were considered to be better for cooking loss, edible internal organ weights and pH values obtained from ducks grown on plastic slatted floors, these differences were not found to be statistically significant (P > 0.05). It has also been observed that the ducks reared on the plastic slatted floors had cleaner feathers, feet and beaks. As a result of these findings, the plastic slatted floor systems can be used in alternative of sawdust deep litter in industrial duck rearing. It should be helpful to organize more detailed and long-term researches taking into consideration of general performance, meat quality, feet condition, general economics and obtain detailed information for the sector and academic information pool.