TİG kaynağında akım türü ve kaynak parametrelerinin ısıdan etkilenen bölgeye etkisi ve tahribatsız muayenesi
The effect of welding parameters and current type on heat affected zone in TIG welding and non-destructive examination
  1. Tez No: 611364
  2. Yazar: SERGEN DİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
TIG kaynağı demir esaslı ve demir dışı 0,4 mm-5 mm arası kalınlığa sahip malzemelerin kaynağında avantajlı bir yöntemdir. Günümüzde darbeli akım üreten kaynak makinelerinin gelişmesiyle ince malzemeler daha kontrollü kaynak yapılabilmektedir. Bu çalışmada inşaat ve makine imalat sektöründe yaygın olarak kullanılan 1,5 mm kalınlığındaki S 235 çelik levhalar yatay pozisyonda kaynak ağzı açılmadan SG2 ilave tel kullanılarak doğru akım (negatif) ve farklı ilave tel çapları ile darbeli akımda kaynak edilerek akım türü ve kaynak parametrelerinin ısı tesiri altındaki bölgeye ve kaynak nüfuziyetine etkisi incelenmiştir. Tahribatsız muayene yöntemlerinden görsel, radyografik ve manyetik parçacık muayene yöntemleri kullanılarak kaynak dikişindeki süreksizlikler tespit edilip ilgili kabul standartlarına göre değerlendirilmiştir. Ayrıca mikro dağlama yapılarak ısı tesiri altındaki bölgenin genişliği ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
TIG welding is an advantageous method for welding iron-based and non-ferrous materials with a thickness of 0.4 mm-5 mm. With the development of pulsed-current welding machines, fine materials can be welded more controlled. In this study, S 235 steel plates, which are widely used in the construction and machinery manufacturing sector, are welded in pulsed current with direct current (negative) and different additional wire diameters by using SG2 additional wire in horizontal position without opening the welding groove . Then, the effect of current type and welding parameters on the heat affected zone and weld penetration were analyzed. From non-destructive testing methods visual, radiographic and magnetic particle inspection methods were used to determine the discontinuities in welding seam and evaluated according to the relevant acceptance standards. In addition, width of heat affected zone with micro etching were measured.